بهترین

بهترین فیلم های تاریخی جدید جهان و ویدیو نقد 15 فیلم تاریخی برتر

بهترین فیلم های تاریخی جدید همان هایی که از دل زندگی گذشتگان بیرون کشیده شده و سراسر تجربه و عبرت هستند، روایت هایی اغلب واقعی و گاه برگرفته از رمان و اقتباس از گذشته که تماشای آنها بس لذت بخش است. از حوادث تاریخی گرفته تا رواج علم و دانش و تجربه دستاوردی است که تماشای فیلم تاریخی به ارمغان می آورد. فیلم های تاریخی انواع متعددی دارند از فیلم های تاریخی باستانی گرفته تا فیلم های تاریخی جنگی مثل شجاع دل، پادشاه و پادشاه یاغی تا انواع فیلم تاریخی تخیلی و عاشقانه را در یک لیست گنجانده ایم. قطعا فیلم های تاریخی زیادی در سرتاسر دنیا تولید و اکران شده که محبوب تماشاگران و منتقدین بوده اما ما در میزبان فا مگ سعی کردیم جدیدترین فیلم ها را در نظر گرفته و مابقی فیلم های ارزشمند را در بخش ژانرهای پیشنهادی عنوان نماییم.

فیلم تاریخی جدید

فیلم های تاریخی سرتاسر رنج و گنج و غم اند! چرا گنج؟ چون در دل هر فیلم تاریخی راز یا از خودگذشتگی بزرگی نهفته است. در فیلم پزشک بزرگی و اقتدار ایران و ایرانی را می بینیم که در سال های دور به چه میزان علم پزشکی ایران از سرتاسر دنیا سبقت گرفته است، فیلم پادشاه نیز تلاش برای برقرار صلح میان مرزهای انگلیس و فرانسه روایت می شود و در نهایت شاهد یک فیلم تاریخی با مضمونی درام هستیم که تصویری از جنگ را بر روی پرده نشانده است. تمام تلاش تیم ما این بود که جدیدترین فیلم های تاریخی و بهترین انها را بر اساس موضوع و امتیاز و میزان محبوبیت لیست کنیم. چنانچه شما هم فیلم ارزشمند تاریخی می شناسید در بخش دیدگاه ها برای ما و کاربران عنوان نمایید. بدون فوت وقت به سراغ لیست فیلم های تاریخی می رویم و فهرست را با یک اثر از سال 2022 آغاز می کنیم…

1- آن زن گفت 2022 She Said

بهترین فیلم های تاریخی

روایتی از رفتارهای ناخوشایند و فاجعه بار تهیه کننده معروف آمریکایی در هالیوود که پس از آن کمپین بزرگی به نام “من هم” شکل می گیرد از طرفی دو خبرنگار به نام های مگان و جودی که درگیر تهیه گزارش خبری ماجرا می شوند در تلاش اند تا پرونده را به سرانجام برسانند…

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم آن زن گفت را میگه:

این فیلم اقتباسی از کتابی است در سال 2019 که دو روزنامه نگار مگان توهی و جودی کانتور آن را به نگارش در آموردند. این کتاب داستان تهیه کننده ی آمریکایی هاروی واینستین است که در هالیوود متهم شد. این فیلم جزء بهترین ها از دید بنیاد فیلم آمریکاست. داستانی از به راه انداختن کمپین من هم! این فیلم جزء بهترین فیلم های تاریخی 2022 امریکا است که با امتیاز بالایی در imdb از دید منتقدان و تماشاگران جزء برترین ها محسوب می شود.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 13 اکتبر 2022 تاریخی-درام 129 ماریا شرادر اناپورنا پیکچرز-پلن بی انترتینمنت

خلاصه: این فیلم داستان واقعی اتهامات تهیه کننده ی آمریکایی هاروی واینستین با بازی (مایک هیوستون) را نشان می دهد. او تمامی این اتهامات را رد می کرد و سعی در سرپوش گذاشتن روی کارهای خود داشت…

حقایق فیلم آن زن گفت 2022 She Said

این فیلم داستانی واقعی هرچند تلخ اما حقیقتی است که با رسیدن به سزای اعمال این تهیه کننده، پایان دلگرم کننده ای برای آزار دیدگان داشت. جالب است بدانید این کارزار در ایران هم به راه افتاد و بازیگرانی که سال ها مورد آزار اشخاصی در عرصه ی سینما می شدند با هشتک “من هم” به این کمپین پیوستند و نسبت به افرادی که در خفا با سوء استفاده از قدرت در آن عرصه هر کاری می کردند، واکنش نشان دادند و باعث شدند چهره ی واقعی آن ها به عموم مردم نشان داده شود. در روایت آمریکایی به لطف بازیگران آزار دیده که حاضر شدند شهادت بدهند و نامشان در مقاله به چاپ برسد، آبروی واینستین در برابر عموم خدشه دار شد و او را به پای میز محاکمه کشاندند. زمانی که این مقاله به چاپ رسید 82 زن با اتهامات این تهیه کننده باعث وجود تغیراتی در وضعیت قوانین مربوط به محل کار در بیشتر شغل ها مخصوصا در سینما شدند. فیلمی که با امتیاز بالایی در سایت های Rotten tomatoes و metacritic جزء پر فروش ترین های سال 2022 است.

چرا باید فیلم آن زن گفت 2022 She Said را دید؟

این فیلم با داستان آزار زنان و نشان دادن ترس اغلب کسانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند به بینندگان نشان داد که در برابر این افراد نباید سکوت پیشه کرد، نباید ترسید، ترس انسان را ضعیف می کند و زخم را کهنه اما سر باز نگه می دارد. باید آزار را فریاد زد، باید شخص خاطی به سزای اعمالش برسد تا این نوع آزارها در تمامی عرصه ها کم و از بین برود. زنان باید در تمامی مشاغل امنیت و حق زندگی داشته باشند.

بازیگران فیلم تاریخی آن زن گفت نقش توضیحات
کری مولیگان مگان توهی خبرنگار
زویی کازان جودی کانتور خبرنگار
کیلی مک کوئین رز مک مگان زن بازیگر آسیب دیده
آندره بروگر دین باکت همکار مگان و جودی

فیلم های مشابه آن زن گفت 2022 She Said

 • تیل Till: داستانی از نژاد پرستی و عدالت…که جزء بهترین فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت در سال 2022 است.
 • به جین زنگ بزن Call Jone: داستان زنی که بارداری ناخواسته دارد اما طبق قوانین آمریکا در ان زمان حق سقط قانونی ندارد و…
 • اعجوبه The Wonder: داستان دو غریبه در تاریخ که با حضور در زندگی هم تغییرات رقم زدند…

2- پادشاه زن The Woman King

بهترین فیلم های تاریخی

داستان برگرفته از رخدادی واقعی که در سال 1800 اتفاق افتاده. لشکری از زنان برای مبارزه با اروپایی ها که به قصد گرفتن برده وارد سرزمین آن ها شدند، تمرینات سخت و طاقت فرسایی را انجام می دهند تا برای حمله آماده شوند…

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم پادشاه زن را میگه:

فیلم پادشاه زنان به کارگردانی جینا پرینس-بایتوود و درخشش ویولا دیویس، لاشانا لینچ، شایلا لینچ محصول سال 2022 است. فیلم روایت واقعی از رویدادی در قبیله داهومی در سرزمین آفریقاست که در دهه 1800 با ایجاد  لشکری از زنان قبیله به مقابله با دشمنان میپردازد.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 16 سپتامبر 2022 جنگی-تاریخی 135 جینا پرینس بایتوود تری استار پیکچرز

خلاصه: در سال 1800 با باز شدن پای بیگانگان جهت استعمار در سرزمین آفریقا قبیله ای به نام داهومی با استراتژی خاصی لشکری از زنان را گرد هم جمع آوری کرد و با آموزش های سخت نظامی توانست این زنان را به جنگجویانی خشن، با مهارت  بالا و بسیار سریع تبدیل کند.

ویولا دیویس در نقش نانیسکا رهبری و آموزش این گروه از زنان را بر عهده دارد که با تعهد و تلاش قصد دارد بهترین ها را برای جنگ با استعمار گران و متجاوزان به سرزمین مادری را آموزش دهد و از هیچ کاری دریغ نمیکند. بازی قوی ویولا دیویس این فیلم را دیدنی تر میکند. سوسو امبادو در نقش ناوی که تازه وارد این گروه میشود، باید زیر نظر نانیسکا آموزش ببیند و با چالش های فراوانی روبرو شود که رفته رفته جذب این گروه شده و برای دفاع از سرزمینش با دیگر زنان متحد میشود. فیلم روایتگر دلاوری، میهن پرستی، شجاعت ها و تاکتیک های جنگی در سرزمینی دور افتاده است که اینبار زنان قهرمان آن هستند.

نکات جالب فیلم او گفت

این فیلم بر اساس پادشاهی داهومی است که یک پادشاهی در غرب آفریقاست و از سال 1600 تا 1904 وجود داشت. رشد این پادشاهی با برده داری همزمان شد و برای کشورهای اروپایی به عنوان منبع تامین کننده برده شناخنه شد، داهومی به عنوان پادشاهی نظامی گرا و جنگ طلب مرتبا وارد جنگ با همسایگان میشد و افراد اسیر شده را به عنوان برده با اروپاییان معامله میکرد و در مقابل تنباکو، پارچه، اسلحه و مواد غذایی دریافت میکرد. و باقی اسیر های  داهومی برده میشدند تا در مزارع سلطنتی کار کنند و در زمان برگزاری جشن های داهومی به عنوان قربانی اعدام میشدند.

بازیگران قبل از تیراندازی به مدت چهار ماه تمرین کردند تا برای سکانس های اکشن به تناسب اندام درآیند  آنها هر روز به مدت 90دقیقه تمرینات بدنسازی داشتند و بعد از آن به مدت سه ساعت و نیم با مربی بدلکاری خود تمرینات فشرده میکردند. در ضمن این تمرینات با سلاح هایی از جمله شمشیر، تیر و کمان  ونیزه نیز آشنا شدند که در صحنه های اکشن این فیلم بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

چرا فیلم تاریخی 2022 آن زن گفت را ببینیم؟

فیلم پادشاه زنان اولین فیلم در سبک خود است و با کارگردانی  جینا پرینس-بایتوود و داستانی جدید بسیار گیراست. تدوین، صدا گذاری، طراحی لباس و موسیقی در فیلم بسیار فکر شده انتخاب شده است. همچنین امتیاز بالای منتقدین به این فیلم گارانتی میکند فیلم درستی را برای دیدن انتخاب کرده اید.

این فیلم که بر اساس رخدادی تاریخی ساخته شده بیانگر قدرت زنان در عرصه مبارزات و جنگ های استراتژیک است. این فیلم برای مخاطبانی که از ژانرهای تاریخی همراه با مبارزات رو در رو لذت میبرند جزء آثار تکرار نشدنی است.

بازیگران فیلم پادشاه زن نقش توضیحات
ویولا دیویس نانیسکا شخصیت اول فیلم و در نقش مربی آموزشی
سوسو امبادو ناوی تازه وارد قبیله و در نقش سرباز
لاشانا لینچ ایزوگی دوست و هم رزم ناوی
جان بویگا شاه شاه قبیله

فیلم تاریخی ژانر مشابه

 • پلنگ سیاه Black Panther: پلنگ سیاه به دنبال تاچالا میرود تا تاج گذاری را به انجام دهد و پادشاه آکاندا شود و…..
 • بیوه ها Widows: چهار زن قرار است که نقشه ای برای دزدی از یک سیاستمدار برجسته برای پرداخت بدهی های چهار شوهر فوت شده خود طراحی کنند…
 • هریت Harriet: داستان واقعی زندگی هریت تابمن فرار از برده داری و ماموریت برای از بین بردن سیستم برده داری….

3- مارگارت ملکه شمال Margrete Queen of the North

جدیدترین فیلم های تاریخی

مارگارت ملکه باهوش و خردمندی که در حال آماده شدن برای ازدواج پسر خوانده خودش با شاهزاده انگلسیه که در همین حین فردی نزد مارگارت میاد و خودش رو پسر واقعی اون و معرفی میکنه

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم مارگارت ملکه شمال را میگه:

فیلم به کارگردانی شارلوت سیلینگ و بازی ترین دیرهولم، سورن مالینگ و مورتن هی اندرسن محصول سال 2021 است. فیلم روایت سال 1402 میلادی و سلطنت ملکه مارگرت و توطئه های پیش رویش است.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
فرانسه-دانمارک 16سپتامبر2021 جنگی-تاریخی 120 شارلوت سیلینگ اس اف استودیو

خلاصه: مارگرت با بازی تراین دیرهولم ملکه ای باهوش دانا و عادل است که قصد دارد با ازدواج پسر خوانده اش شاه اریک با بازی مورتن هی اندرسون  با دختر پادشاه انگلستان موجب روادید سازنده بین کشور های دانمارک، نروژ، سوئد و انگلستان شود.

اما اتفاقی عجیب این مراسم را بر هم میزند و آن پیدا شدن فرد دیگری “جیکوب افتبرو” است که خود را پسر ملکه معرفی میکند.ملکه 15 سال پیش پسری به نام اولاف داشته که همه تصور میکردند او مرده است. این موضوع برای ملکه خیلی مهم نیست اما افکار عمومی و طرز تفکرشان نسبت به ملکه ممکن است تغییر کند و در روند پیمان و توسعه میان کشورهای همسایه تاثیر بگذارد. از این رو او باید با خردمندی کامل و با عقل این موضوع را بررسی کند تا به نتیجه برسد.

تراین دیرهولم با بازی حرفه ای خود در شکل گیری هرچه بهتر نقش ملکه کمک شایانی کرده و از این شخصیت فردی باهوش خویشتندار و آرام جلوی دوربین برده است که برای همیشه در یادها خواهد ماند.

حقایق فیلم جدید تاریخی مارگارت

فیلم در جمهوری چک فیلمبرداری شد، در ابتدای فیلم برداری به دلیل شیوع کرونا روند فیلمبرداری متوقف شد. ملکه دانمارک مارگرت دوم در اولین نمایش فیلم که درباره خاندان خود بود شرکت کرد. نسخه مینی سریال این فیلم در سه قسمت در تاریخ 2 ژوئیه 2022 ا تلوزیون نروژ پخش شد. همچنین این فیلم برنده 6 جایزه و 15 بار نامزد دریافت جایزه شد.

آیا فیلم مارگارت ملکه شمال را ببینیم؟

این فیلم تاریخی با یاد آوری تاریخ اروپا و روادید سازنده مبنی بر اخلاقیات و اصول انسانی به بیننده یادآوری میکند روابط بین فردی و حتی در سطوح بالاتر در میان فرهنگ ها مبتنی بر صلح، گفتگو و سازش است از این رو ملکه مارگرت در برقراری ارتباط با کشور های دوست و همسایه به قدری موفق عمل میکند که تا امروز روش حکمرانی و حکومتش سرآمد روابط بین کشورها است و در زمانی که خشونت و وحشیگری رواج داشت چنین ملکه ای با اخلاق و سیاستمداری با تواضع بهترین حکومت را برای مردمش رقم زد و در تاریخ ماندگار شد.

بازیگران فیلم ملکه شمال نقش توضیحات
ترین دیرهولم مارگرت نقش ملکه و شخصیت اصلی
سورن مالینگ پدره نقش همسر مارگرت
مورتن هی اندرسن اریک پسر خوانده ملکه مارگرت
جیکوب افتبرو پسر مارگرت پسر گم شده مارگرت

پیشنهاد فیلم تاریخی سلطنتی

 • ویکتوریای جوان The Young Victoria: روایتی از سال های نخست حکومت ملکه ویکتوریا و روابط او با شاهزاده آلبرت…
 • یک رابطه سلطنتی A Royal Affair: داستان ملکه جوانی که با پادشاه دیوانه ای ازدواج کرده و در این حین رابطه مخفیانه دیگری با پزشک خود برقرار میکند….
 • الیزابت Elizabeth: سال های ابتدایی سلطنت الیزابت اول انگلستان و امور پیچیده کشور که باید به آنها سر و سامان دهد…

4- سگ تازی Greyhound

جدیدترین فیلم های تاریخی

روایت هیجان انگیز عبور کشتی های متفقین از اقیانوس شمالی و اسکورت گروه ناوشکنی به رهبری کراوس که این اولین تجربه عملیاتی اون حساب میشه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم سگ تازی را میگه:

سگ تازی، فیلم اقتباسی است از رمان The Good Shepherd اثر سی اس فارستر که فیلم نامه آن را تام هنکس نوشته است و با کارگردانی آرون اشنایدر که به دلیل پاندمی کووید اکران آن به تعویق افتاد و ر نهایت به صورت دیجیتالی در ژوئیه 2020 به صورت دیجیتال انتشار یافت، فیلمی که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و آن را به عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخی جنگی انتخاب کرده اند.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکاایالات متحده جولای 2020 تاریخی-اکشن 91 آرون اشنایدر اپل اورجینال فیلمز-سونی پیکچرز

خلاصه: فیلم روایت هیجان انگیز یک کاروان متفقین شامل 37 کشتی است که در سال 12942 در حال عبور از اقیانوس شمالی هستند و اسکورت آنها به عهده  یک گروه  ناوشکن به رهبری ارنست کراوز است که یک کاپیتان تازه کار است که اولین ماموریت جنگی خود را آغاز کرده است. در حین مسیر ناگهان کاروان از محدوده پوشش هوایی محافظت شده خود خارج می شود و مورد حمله یک دسته زیر دریایی آلمانی قرار می گیرند و مبارزه و تعقیب و گریز آغاز می شود حالا کاپیتان کراوز باید مهارت رهبری خود را نشان دهد و ناوگان را نجات دهد. داستان فیلم حول مسئولیت پذیری کاپیتان ارنست کراوز است او که باید با سرما، شب، دریای بی رحم و خستگی خود و سربازانش در هنگام تعقیب و گریز از دست زیردریایی های دشمن مقاومت کند.

بررسی فیلم Greyhound

فیلم سگ تازی یا سگ شکاری، فیلمی است که از نگاه کاپیتان فیلم با بازی زیبای تام هنکس روایت و دیده می شود. فیلم درست مثل ذهن کاپیتان درگیر تفکرات فنی برای شکار زیردریایی است، یک جنگ دریایی شدید و لذت بخش را به نمایش  می گذارد. فیلمبرداری پویا و پر جنب و جوش طوری که تصور میکنید شما هم سوار بر Greyhound هستید آن را از نظر بصری دیدنی و واقع گرایانه جلوه داده است و مجموع موارد ذکر شده و بازی تحسین برانگیز تام هنکس که خود فیلمنامه فیلم را نیز نوشته است و دیگر بازیگران در نهایت آن را در فهرست فیلم های ماندگار تاریخی قرار داده است.

جرا باید فیلم سگ تازی را دید؟ 

فیلم Greyhound فیلمی است که شما را غافلگیر خواهد کرد و اگر از دیدن صحنه های جنگ های دریایی لذت می برید پس Greyhound فیلمی است که باید بنشینید و آن را تماشا کنید زیرا ارزش زمان صرف شده برای تماشای آن را دارد.

بازیگران فیلم  سگ تازی نقش توضیحات
تام هنکس کاپیان کراوز شخصیت اصلی فیلم و فرمانده ناوگان اسکورت
الیزابت شو اولین همسر کراوز
استیون گراهام چارلی کول از افسران کراوز
مت هلم ستوان نیستروم از سربازان همراه کراوز

فیلم های مشابه سگ تازی

 • سقوط شاهین سیاه Black Hawk Down:  تعدادی سرباز حرفه ای به موگادیشو اعزام میشوند تا دو افسر را دستگیر کنند اما غافلگیر می شوند.
 • پل جاسوس ها Bridge of Spies: یک وکیل که استخدام شده تا از یک جاسوس روس دفاع کند با سیا همکاری می کند برای تبادل او با یک آمریکایی در اسارت شوروی.
 • میدوی Midway: روایت نبرد میدوی میان ناوگان آمریکا و نیروی دریایی ژاپن در جنگ جهانی دوم.

5- پادشاه 2019 The King

جدیدترین فیلم های تاریخی

داستان زندگی و پادشاهی هنری پنجم و جنگ بی دلیل میان انگلیس و فرانسه و هزینه هایی که برای هر دو طرف جنگ به همراه داشت.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم پادشاه را میگه:

این فیلم با اقتباس از چندین نمایش از شکسپیر ساخته شده است. هنری پنجم  با نام هال پسر بزرگتر هنری چهارم که علاقه ای به پادشاهی ندارد، پدرش سرنوشت پادشاهی را نصیب توماس برادر کوچکتر هال می کند. توماس که برای بدست آوردن قدرت دست به لشکر کشی زد و وارد جنگ و نبرد با بیگانگان شد و در نهایت به کام مرگ رفت و هال علی رقم میل باطنی خود به سلطنت رسید. این فیلم داستان پادشاهی هنری پنجم از زمان هنری چهارم را به تصویر کشیده، داستان جنگ انگلیس و فرانسه با دیدگاه هال است.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آمریکا-استرالیا 2 دسامبر 2019 تاریخی-بیوگرافی 140 دیوید می شد نتفلیکس نتفلیکس

خلاصه: هال که دارای شخصیتی صلح طلب و ضد جنگ بود با رویکردی جدید سلطنت را پیش گرفت اما شاه فرانسه با اعلام آمادگی برای جنگ هال را مجبور به نبرد کرد و علی رقم میل باطنی ،  هنری پنجم راهی جنگ با فرانسه شد. شاید هیچکس دلیل این جنگ را در آن زمان به درستی متوجه نشد و می بینیم که جاه طلبی فاجعه بار است. جنگی که منجر به شکست فرانسه شد و هنری پنجم با ازدواج با دختر شاه فرانسه، پادشاه انگلیس و فرانسه شد و در نهایت این فیلم جزء بخترین فیلم های جدید و بر اساس واقعیت و محصول مشترک امریکا و استرالیا است. این فیلم با امتیاز بالایی در imdb از دید منتقدان  جزء برترین های تاریخی بر اساس واقعیت محسوب می شود.

نقد و بررسی فیلم پادشاه 2019 The King

تصمیماتی اشتباه و اعتمادی غلط به اطرافیان، زمانی که در راس قدرت هستیم تشخسص دوست و دشمن را سخت می کند، باید پادشاهی باهوش بود تا بتوان از این نیرنگ های اطرافیان راه درست را تشخیص داد. چه خون ها و چه جان ها که در این جنگ بی دلیل از دست نرفت. البته که پیروز این نبرد خونین هری پنجم بود اما باز هم همیشه در هر برهه زمانی از تاریخ جنگ رویداد تلخ و فاجعه باری بوده  فرقی ندارد که پیروز باشی یا نه، این پیروزی که با مرگ هزاران هزار نفر باشد، خود شکستی خونین است.

چرا باید فیلم پادشاه 2019 را دید؟

داستانی از کشوری که در زمان هنری چهارم فاصله طبقاتی زیاد و سلطنتی نفس خوار برای قشر رعیت وجود داشت. اما هنری پنجم با دیدگاهی جدید و مقابل پدرش، حتی از دشمن انگاری رعیت حاظر شد کسی که خواستار صلح بود اما مجبور به جنگ شد. این فیلم داستان این اجبار و زندگی هنری پنجم را به تصویر کشیده است.

بازیگران فیلم تاریخی پادشاه نقش توضیحات
بن مندلسون هنری چهارم پادشاه انگلیس و پدر هال و توماس
دین چارلز چپن توماس پسر پادشاه – برادر کوچکتر هال
تیموتی شالامی هال پسر پادشاه – هنری پنجم
تیبودو مونتالمبر چارلز ششم پادشاه فرانسه

فیلم های مشابه فیلم تاریخی جنگی پادشاه

 • دانکرک Dunkrik: داستان محاصره سربازان ارتش متفقین توسط آلمان ها و…این فیلم چزء بهترین فیلم های تاریخی جنگی در جهان محسوب می شود.
 • شاه آرتور king arthur legend of the sword: آرتور، داستان کسی به دنبال حق خود در تاج و تخت است و…
 • ستیغ جهنمی Hacksaw Ridge: داستان زندگی پزشکی در ارتش آمریکا مه ماندگار می شود…

6- پادشاه یاغی The Outlaw King

جدیدترین فیلم های تاریخی

زمانی که پادشاه اسکاتلند میمیره اشراف زادگان از ادوارد اول پادشاه انگلیس تقاضا میکنن برای انتخاب پادشاه جدید به اونها کمک کنه. اما ادوارد از این موقعیت سو استفاده میکنه و با خحمله ای وحشیانه حکومت اسکاتلند رو به دست میگیره،حالا ویلیام والاس با اتحاد بین مردم باید ادوارد کشور رو پس بگیره.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم پادشاه یاغی را میگه:

فیلم پادشاه یاغی ساخته ای از دیوید مکنزی بر اساس داستان واقعی که در سال 2018 به اکران عمومی در آمده است. یک درام تاریخی از ایالات متحده که عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخی را از منتقدان کسب کرده است. اثری تاثیر از روایت همکاری رابرت بروس و ویلیام والاس در اسکاتلند سال 1304 میلادی.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکاایالات متحده 9 نوامبر 2018 اکشن-درام 121 دیوید مکنزی سیگما  فیلمز-انانیموس کانتنت

خلاصه: زمانی که پادشاه اسکاتلند از دنیا می رود اشراف اسکاتلند از ادوارد اول پادشاه انگلستان می خواهند تا در انتخاب جانشین به آنها کمک کند اما او خود قدرت را به دست می گیرد و کشور را بطرز وحشیانه ای اشغال می کند، اسکاتلندی ها به رهبری ویلیام والاس قیام می کنند و جنگی تاریخی در می گیرد اما والاس شکست می خورد، قلعه استرلینگ آخرین قلعه اسکاتلندی ها نیز محاصره می شود و اشراف به ناجار تسلیم می شوند و سوگند می خورند که قیام نکرده و به ادوارد وفادار باشند در عوض او زمین های آنها را  باز می گرداند اما به عهد خود وفا نمی کند. داستان از آنجایی آغاز می شود که سر رابرت بروس یکی از آن اشراف زادگان اسکاتلندی و از وارثان سلطنت اسکاتلند است که بعد از دو سال و در زمانی که مردم خشمگین از مرگ ویلیام والاس هستند و شورش می کنند و همچنین مرگ پدرش به شورشیان می پیوندد و توسط ادوارد یاغی خوانده می شود و تحت تعقیب قرار می گیرد، او ارتشی از آزادیخواهان را گرد هم می آورد و آن ها را رهبری می کند و در نهایت بعد از رویدادهایی به سمت یک سفر حماسی سوق پیدا می کند.

نقد و بررسی فیلم تاریخی جنگی پادشاهی

فیلمی نفس گیر از سال 2018 با داستانی درگیر کننده از واقعه ای در تاریخ اسکاتلند که کاری بزرگ انجام می دهد تا مخاطب را به سمت رابرت بروس هدایت کند. کریس پاین در نقش رابرت بروس واقعا از اجرای نقشی لذت می برد که اجرای آن بسیار دشوار است او باید در عین سر سخت بودن جنبه رئوف تر و نرم تر خود را نیز نشان دهد. در مجموع برای بازی های تحسین برانگیز، فیلمبرداری بی نقص صحنه های بزرگ نبرد و فضای داستانی به عنوان بخش دوم شجاع دل، Outlaw King بیشتر از انتظار است. حتی اگر شجاع دل را ندیده باشید و ندانید که داستان قرار است در مورد چه چیزی باشد باز هم فیلم برای شما جذاب و سرگرم کننده خواهد بود. داستانی عالی با صحنه های مبارزه، یک فیلم بلند که در سال 1304 میلادی با محاصره قلعه استرلینگ آغاز می شود و سرشار از نمادها است فیلمی که بیننده را درگیر داستان می کند و از نظر عاطفی با شخصیت ها هم ذات پنداری می کند، می توان گفت این فیلم یکی از بهترین فیلم های تاریخی قرون وسطایی است.

آیا فیلم پادشاه یاغی ارزش دیدن دارد؟

اگر از علاقمندان به تاریخ یا تماشاگران فیلم های تاریخی هستید مطمئنا این فیلم را به خاطر ماهیت داستان واقعی آن و آنچه که هست دوست خواهید داشت یک قطعه اثر هنری خوب از جلوه های بصری سرگرم کننده و اکشن که حول داستان و شخصیت ها می گذرد.

بازیگران فیلم  پادشاه یاغی نقش توضیحات
کریس پاین رابرت بروس شخصیت اصلی فیلم، وارث پادشاه که شورش میکند و ازجانب ادوارد یاغی خوانده می شود.
استفان دیلان ادوارد اول شاه ادوارد اول پادشاه غاصب بریتانیایی که اشراف زادگان اسکاتلندی را مجبور به سوگند وفاداری می کند.
ربکا رابین ملکه مارگارت ملکه مارگارت از انگلستان
بیلی هاول ادوارد شاهزاده ولز

پیشنهاد چند  فیلم تاریخی جنگی شمشیری

 • عقاب The Eagle: بیست سال بعد از ناپدید شدن یک لژیون رومی در اسکاتلند، پسر فرمانده لژیون به همراه یک برده انگلیسی به دنبال نشان طلایی پدرش می رود.
 • پادشاه The King:  یک شاهزاده جوان که بعد از مرگ پدرش به تخت نشسته اکنون باید زندگی خود را دنبال کند.
 • قلمرو بهشت Kingdom of Heaven: در زمان جنگ های صلیبی و در قرون وسطی جوانی آهنگر به نام بالیان راهی سفری خطرناک به مناطق دوردست و در سرزمین مقدس می شود.

7- بر دروازه ابدیت At Eternitys Gate

بهترین فیلم های تاریخی

روایت سال های پایانی و مهم ون گوگ که با نگاهی ریز بینانه به جستجو در زندگی ون گوگ می پردازد، از روابط خانوادگی تا مشکلات روحی و علت مرگ این نقاش مطرح هلندی.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم بر دروازه ابدیت را میگه:

فیلم بر دروازه ابدیت به کارگردانی جولیان اشنابل و بازی ویلم دافو، مادز میکلسن و روپرت دوست محصول 2018 میلادی و در ژانر تاریخی، بیوگرافی است. این فیلم روایت آخرین سال های زندگی ون گوگ در فرانسه است که با الهام گرفتن از طبیعت آثار جادویی خلق میکرد.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 15 فوریه 2019 تاریخی-درام 112 جولیان اشنابل سی بی اس فیلم

خلاصه: ون گوگ متولد هلند که از کودکی محو طبیعت بود و از اواخر دهه دوم زندگی شروع به نقاشی کرد.در این فیلم به صورت متمرکز به روابط خانوادگی او و برادرش پرداخته شده و همچنین آشفتگی روحی او که باعث میشد برای آرام شدن همواره در طبیعت و در حال نقاشی کردن باشد.

نقد و بررسی فیلم بر دروازه ابدیت

شاید در ابتدا  فیلمی به نظر برسد که تنها به رنج های این نقاش خلاق پرداخته است اما با کمی تحمل وارد قسمت عمیق تر روابط خانوادگی این نقاش بزرگ میشویم و شاهد برادری هستیم که با تمام وجود و عاشقانه  ون گوگ آشفته را همراهی میکند و از لحاظ مالی او را تا جای ممکن حمایت کرده و این ون گوگ است که دمی نمی آرامد، و تنها نقاشیست  که او را صدا میزند و مست رنگ و قلم و بوم میشود.

فیلم با پرداختی ماهرانه شخصیت نقاش معروف را جلوی دوربین برده، و تا زمان مرگ با شخصیت اول فیلم میماند. همچنین در این فیلم شاهد پایان دادن به موضوع خودکشی وینسنت ون گوگ هستیم. سبک هنری ون گوگ را پست امپرسیونیسم میدانند سبکی که هنرمند با ضربات محکم قلم بر روی بوم به نوعی خود را تخلیه میکند. این سبک در آثار ون گوگ کاملا مشهود است، این ضربات که با فشار و تاکید بر بوم وارد شده نشان دهنده حال روحی وخیم ون گوگ است که تشخیصش توسط پزشکان  در آن زمان غیر ممکن بود.

نکات جالب فیلم تاریخی بر دروازه ابدیت

ویلم دافو که نقش ون گوگ را بازی میکند با اسم ویلیام متولد شد و از مخفف شده اسمش یعنی ویلم استفاده میکند نام میانی ون گوگ نیز ویلم است. زمانی که فیلم اکران شد ویلم دافو 62 سال سن داشت، و ون گوگ در سن 37 سالگی درگذشت ویلم 25 سال بزرگتر از ون گوگ بود. نقاشی هایی که در فیلم میبینیم توسط ویلم دافو و جولیان اشنابل و ادیت بودران تکمیل شده. پوستر اصلی فیلم بر اساس یکی از آخرین پرتره های ون گوگ طراحی شده که پس از بریدن گوشش نقاشی شده بود. فیلم بر دروازه ابدیت بیش از 38 روز و در آخرین لوکیشن هایی که ون گوگ حضور داشت فیلمبرداری شد.

آیا فیلم تاریخی ونگوگ را ببینیم؟

این فیلم برای مخاطبان کنجکاوی که به هنر نقاشی و خصوصا شخصیت جالب ون گوگ علاقه دارند میتواند فیلم جذابی باشد. دغدغه های هنرمند و روابط خانوادگی او و چگونگی تبدیل شدن به هنرمندی جاودان. اشنابل از روابط، دل مشغولی ها و مشکلات مالی و روحی روانی  او روایتی ساخته که دیدنش برای آنان که هنر را دروازه ای به سوی آرامش و جاودانگی میدانند الزامیست. فیلم با روایت آرام و آشفته واری توانسته حال و هوای ون گوگ و عدم آرامش او را برای مخاطبش بازسازی کند.

بازیگران فیلم دروازه ابدیت نقش توضیحات
ویلم دافو وینسنت ون گوگ نقش اصلی نقاش معروف هلندی وینسنت ون گوگ
روپرت دوست تئو ون گوگ برادر وینسنت ون گوگ
مادز میکلسن کشیش در نقش کشیش
ماتیو آمالریک دکتر پل گشه در نقش پزشک

فیلم مشابه At Eternitys

 • کلیمت Klimt: نگاهی به زندگی پر فراز و نشیب هنرمند اتریشی گوستاو کلیمت…
 • کنترل Control: زندگی و روابط ایان کورتیس خواننده و مشکلات مربوط به سبک زندگی او…
 • پرتره آخر Final Portrait: داستان آلبرتو جاکومتی نقاش و مجسمه ساز معروف سوئیسی…

8- فیلم سوگلی The Favourite

بهترین فیلم های تاریخی

روایت ابیگل با بازی اما استون که به عنوان خدمتکار وارد کاخ ملکه آن میشه و با تلاش زیاد خودش رو به ملکه نزدیک میکنه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم سوگلی را میگه:

فیلم سوگلی به کارگردانی یورگوس لانتیموس با ژانر تاریخی و با بازی اولیویا کولمن، ریچل ویز، اما استون و نیکولاس هولت محصول سال 2018 میلادی ست. این فیلم با نگاهی به قرن هجدهم میلادی روایت زندگی ملکه ای بیمار است که با ورود خدمتکاری به کاخ زندگی او را تحت تاثیر قرار میدهد.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
 آمریکا-انگلیس 21 دسامبر 2018 تاریخی-درام 119 یورگوس-انتیموس فیلم 4

خلاصه: با یورگوس لانتیموس به قرن هجدهم میلادی میرویم زمانی که مسابقات اردک ها و خوردن آناناس رفتار محبوب درباریان محسوب میشد و انگلاستان در جنگ با فرانسه به سر میبرد و حال مردم آن روزگار وخیم توصیف شده.

ملکه بیمار “کویین ان” با بازی اولوویا کولمن از بیماری روحی مرموزی رنج میبرد که پزشکان داروی خاصی برای آن نداردند و “لیدی سارا” با بازی ریچل ویز با تمام مشکلات از کویین ان مراقبت میکند و در اداره امور کشور او را همراهی میکند. حال روحی کویین ان رو به وخامت گذاشته و مراقبت های شبانه روزی لیدی سارا بی نتیجه میماند، در این حین خدمتکار جدیدی به نام ابیگل  با بازی اما استون وارد کاخ میشود. در قسمتی که امور نظافت کاخ را بر عهده دارد مشغول میشود.

ابیگل که برای پیشرفت در دربار و ترقی در موقعیت شغلی وارد کاخ شده از هر فرصتی استفاده میکند تا در میان افراد مشغول در کاخ جایی پیدا کرده و هرچه بیشتر خود را به ملکه نزدیک کند. این رفتار که برای خدمتکار تازه کار نوعی جاه طلبی حساب میشود باعث مجادله بین ابیگل و لیدی سارا میگردد. در این میان کویین ان با دیدن ابیگل به آرامش دست میابد و حالت روحی و روانی پایدار تری پیدا میکند. ابیگل با درک این موضوع خود را در موقعیتی میبیند که با چنگ و دندان برای رسیدن به جایگاه لیدی سارا تلاش میکند. جایگاهی که او را از شر زندگی سخت و محقرش رهایی میبخشد. ابیگل برای رسیدن به نزدیک ترین جایگاه به ملکه مجبور میشود لیدی سارا را از سر راه بردارد و در عین حال کویین ان را نیز راضی نگه دارد.

تحلیل فیلم سوگلی

دلیل افسردگی و مشکل روحی کویین ان فوت شوهر و فرزندانش بود. اولیویا کولمن برای بازی در نقش ملکه مجبور شد 16 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشد. طراح لباس سندی پاول با کمترین بودجه طراحی لباس را انجام داد، او لباس ملکه در فیلم را با استفاده از پتویی که از سایت ebay  پیدا کرده بود دوخت و لباس خدمتکاران را با شلوار جین های بازیافت شده از سراسر انگلیس تولید کرد. سندی پاول در همان سال برای طراحی لباس نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین طراح لباس شد.

همچنین  فیلم بیشتر با نور خورشید در دسترس یا نورهای طبیعی مثل شمع و شعله شومینه فیلمبرداری شد. رابی رایان تجهیزات نورپردازی را در حالت آماده نگه میداشت تا اگر نور کافی وجود نداشت از آن استفاده کند. یکی از دلایل استفاده کم از تجهیزات نور پردازی گرمی هوا در محیط فیلمبرداری بود. کارگردان یونانی لانتیموس به ساختن فیلم های کم هزینه معروف است.

فیلم سوگلی با نگاهی که مختص لانتیموس است قرن هجدهم میلادی را روایت میکند استفاده از لنز های واید در تصویر برداری به همراه موسیقی کلاسیک قرن هجدهم و سبک معماری خیره کننده ویکتوریایی جادویی را در قاب تصویر گنجانده که بیننده را هیپنوتیزم میکند. لانتیموس با فیلم سوگلی شما را برای ساعاتی می رباید، بازی میدهد، میخنداند، عاشق میکند، غرق میکند و در نهایت شما را با کوله باری از قرن هجدهم  و حال و هوای ابری و شاعرانه  انگلستان در اتاق نشیمن با فنجانی چای داغ رها میکند. خیالتان راحت از این به بعد و برای همیشه دل تنگ فضای فیلم خواهید بود.

نقد و بررسی فیلم تاریخی جدید سوگلی

این فیلم در دسته فیلم های کم هزینه اما بسیار فکر شده قرار میگیرد که با وسواس همیشگی برای مخاطب اثری با کیفیت تولید میکند. اصلاح رنگ فوق العاده در کنار بازی گیرا و طراحی صحنه بسیار با شکوه این فیلم را به عنوان اثری به یاد ماندنی برای بیننده تبدیل میکند. این ژانر برای مخاطبانی که به فیلم های تاریخی علاقه دارند میتواند پیشنهاد بسیار جذابی باشد.

بازیگران فیلم سوگلی نقش توضیحات
اولیویا کولمن ملکه آن در نقش ملکه و شخصیت اصلی
راشل وایز لیدی سارا در نقش پرستار و مشاور ملکه
اما استون ابیگیل خدمتکار تازه وارد
نیکلاس هولت هارلی از درباریان و دلباخته ابیگل

فیلم مشابه The Favourite

 • جکی JACKIE: جکی کندی پس از ترور شوهرش جان اف کندی دچار فروپاشی روانی میشود و …
 • ماری ملکه اسکاتلند MARY QUEEN OF SCOTS: مری استوارت ملکه فرانسوی بیوه در 18 سالگی از فشار برای ازدواج مجدد سرپیچی میکند…
 • بر دروازه ابدیت AT ETERNITY’S GATE: نگاهی به زندگی نقاش معروف هلندی ونسان ونگوگ و روزهای سختی که پشت سر گذاشت…

9- تاریک ترین لحظات Darkest Hour

 فیلم های تاریخی

نگاهی به زندگی وینستون چرچیل بریتانیایی که در جنگ جهانی دوم درست قبل از سقوط فرانسه سرنوشت جنگ به یک تصمیم بستگی دارد، مذاکره یا پایان امپراطوری بریتانیا، فیلم روایت تصمیمات مهمی است که چرچیل برای این موقعیت حساس اتخاذ میکند.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم تاریکترین لحظات را میگه:

فیلم تاریک ترین لحظات یکی دیگر از افتخارات کارگردان خوش ذوق جو رایت که در دسامبر سال 2017 به روی پرده ی سینماها رفته است. یکی از بهترین فیلم های تاریخی که روایتگر یکی از شخصیت های بزرگ سیاسی تاریخ بریتانیا است، شاید بزرگترین سیاستمدار قرن، وینتستون چرچیل. با هنر نمایی ستاره این فیلم “گری اولدمن”، فیلمی که جوایز بسیاری را از گلدن گلوب تا اسکار را از آن خود کرده است.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم بریتانیابریتانیا دسامبر 2017 درام-جنگی 125 جو رایت فکوس فیوچرز-پرفکت ورلدز پیکچرز

خلاصه: در طول جنگ جهانی دوم و در ماه می سال 1940 درست قبل از سقوط فرانسه، سرنوشت جنگ به یک تصمیم بستگی دارد، مذاکره یا پایان امپراتوری بریتانیا؟ خط داستانی فیلم حول تصمیمی است که چرچیل در آن سال باید اتخاذ کند.

نخست وزیر بریتانیا استعفا می دهد و یک جانشین جدید برای خود به دولت معرفی می کند، وینستون چرچیل. دولت بریتانیا باید تصمیمی اتخاذ کند چرا که تهاجمی در پیش است، نازی ها به طرز غیر قابل تصوری در حال پیشروی هستند، ارتش متفقین در سواحل دانکرک گرفتار شده اند و تلفات بسیاری را متحمل می شوند، سرنوشت غرب اروپا به وینستون چرچیل بستگی دارد و او باید آخرین و بهترین انتخاب را داشته باشد، یا با هیتلر مذاکره کند و کشورش را با هزینه ای هولناک نجات دهد یا همه چیز را به شانس بسپارد و به مبارزه ادامه دهد! آیا او موفق می شود؟

حقایقی خواندنی از فیلم تاریک ترین لحظات

گفته می شود گری اولدمن قبل از شروع فیلم 1 سال را صرف مطالعه زندگی وینستون چرچیل و رفتارهای او کرده است. مورد دیگری که شاید برایتان جالب باشد اینکه تا کنون 2 فیلم به موضوع نجات سربازان متفقین که در سواحل دانکرک گرفتار شده بودند پرداخته اند و هر دو در سال 2017 اکران شده اند، یکی فیلم Dunkrik ساخته کریستوفر نولان که در مقاله فیلم های جنگی همین مجله به آن پرداخته ایم و دیگری نیز فیلم Darkest Hour  است که در هیمن مقاله می خوانید، این فیلم به نحوه تخلیه و نجات سربازان از جنبه دیگری می پردازد و آن تصمیم یک شخصیت سیاسی است که باید جان فرزندان کشور را نجات دهد.

به گفته گری اولدمن در اولین اکران فیلم 26 نفر از اعضای خانواده چرچیل در آنجا حضور داشته اند که 17 نفر از آنها حتی از صحنه های فیلمبرداری هم دیدن می کردند.

آیا فیلم Darkest Hour ارزش دیدن دارد؟

فیلمی درخشان که بخشی از تاریخ را روایت می کند، با بازی های قوی و خیره کننده، ساخته کارگردانی که در این ژانر صاحب سبک است، فیلمی که دوستداران جنگ جهانی دوم و قدردانان سینمای خوب باید ببینند. این فیلم در جشنواره اسکار 2018 برنده بهترین بازیگر مرد و برنده بهترین گریم همچنین نامزدی بهترین فیلم، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی لباس بوده است.

بازیگران فیلم  تاریک ترین لحظات نقش توضیحات
گری اولدمن وینستون چرچیل شخصیت اصلی فیلم وینستون چرچیل
لیلی جیمز الیزابت لیتون منشی چرچیل
کریستین اسکات توماس کلمی همسر چرچیل
بن مندلسون پادشاه پادشاه جورج ششم

معرفی فیلم تاریخی جنگی مشابه

 • لینکلن Linkoln: در سال 1865 در جریان جنگ داخلی آمریکا و کشتار مردم، رئیس جمهور آمریکا با کابینه دچار اختلاف نظر می شود و باید به جنگ پایان دهد.
 • بازی تقلید The Imitation Game: روایت آلن تورینگ در جنگ جهانی دوم  و تلاش او و همکارانش برای رمزگشایی پیام های آلمان ها.
 • تولد یک ملت The Birth of a Nation: یک برده و واعظ باسواد در جنوب آمریکا که قصد دارد قیامی را آغاز کند.

10- پزشک The Physician 2013

 فیلم های تاریخی

داستان پسری مسیحی که راهی ایران و شهر اصفهان میشه تا در مکتب ابن سینا علم پزشکی رو بیاموزه او در این راه با مشکلاتی روبرو میشه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم پزشک را میگه:

فیلمی که با اقتباس از رمانی به همین نام  ساخته شده است. داستانی از پسری مصیحی به نام راب که در زمان زوال تمامی علوم و پزشکی در دوره ای از تاریخ در اروپا زندگی می کرد اما با دیدن مرگ اطرافیان علاقه به آموختن علم طبابت کرد. او که با دیدن نقشه ای از جهان متوجه شد ایران جایی است که مهد علوم و فنون است. جایی است که بهترین پزشکان توسط شخص ابن سینا در مکتب آموزش داده می شوند و از تمامی علوم دیگر نیز هم زمان بهره می برند و این گونه شد که راب مسیحی راهی ایران شد.فیلمی که جزء بهترین فیلم های تاریخی ماجراجویی و عاشقانه است که با رتبه ی بالا در imdb جزء بهترین ها از دید منتقدان و تماشا گران است.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
آلمان 25 دسامبر 2013 تاریخی-درام 150-180 فیلیپ اشتولتسل اونیورزوم فیلم

خلاصه: راب برای رسیدن به رویا هایش در مسیر ایران در تلاش بود، او متوجه شد که در ایران مسیحی ها را راه نمی دهند پس تصمیم گرفت خود را یهودی جا بزند و در مسیر قواعد دینی آنها را رعایت کرد و خود را ختنه کرد. او در این مسیر سختی هایی را تحمل کرد و با دختری ککه با او هم مسیر به سمت اصفهان بود آشنا شد. او پس از ورود توسط نیرو های امنیتی مدرسه ابن سینا مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در بیمارستانی زیر دست خود ابن سینا درمان شد و از آنجا پذیرش او در مکتب ابن سینا آغاز شد. آنها در این مسیر با سختی و بیماری های زیادی مواجه شدند مثل مرگ سیاه یا طاعون اما توتنستند راهی برای جلوگیری از شیوع آن بیابند. این فیلم داستانی از آموزش ها و حوادث برای این دانشجوی مسیحی را نمایش می دهد.

حقایق فیلم ابن سینا 2013

جالب است بدانید این فیلم برگرفته از رمانی است که جزئیات درستی را در اختیار کارگردان قرار نداده و حوادث را به گونه ای دیگر رقم زده است. به عنوان مثال در انتهای فیلم ابن سینا جان می دهد آن هم در اصفهان و بر اثر حادثه ای اما در واقعیت ابن سینا در راه همدان و بر اثر بیماری می میرد. این ماجرا که حوادثی نه واقعی بلکه خیالی را نشان می دهد برای ایرانی هایی که روی تاریخ و فرهنگ خود متعصب اند کمی دل سرد کننده است.

چرا باید فیلم پزشک The Physician را دید؟

داستانی از علم و فرهنگ غنی ایرانی هرچند نمایشی کم اما پر واضح است از سفر طولانی پسری مسیحی از قلب اروپا به ایران و اصفهان زیبا که پر است از فرهنگی ایرانی و مکتب هایی آموزنده برای طالبان علم. ایرانی که همیشه مهد دانش بوده البته درست است که این فیلم از دید اروپایی ها روایت می شود و پرداخت کمتری به ایران و حکیم های ما شده است اما باز هم از ارزش های ایران قرن 11 چیزی کم نمی شود.

بازیگران فیلم تاریخی پزشک نقش توضیحات
بن کینگزلی ابن سینا طبیب مشهور ایرانی.
تام پین راب دانشجوی مسیحی.
اما کاترین راگبی ربکا دختری که با راب عاشق هم بودند.
الیور مارتینز پادشاه پادشاهی وقت.

فیلم های تاریخی مشابه پزشک

 • آگورا Agora: درامی تاریخی ار برده ای که امید آزادی دارد و…
 • در حالیکه در جنگ بود While a War: داستان نویسنده ای که پس از رخ دادی تاریخی با خود و خواسته های ذهنی اش مواجه می شود…
 • دریای درون The Sea inside: داستان فردی که در تاریخ برای اولین بار برای حق مردن و اتا نازی تلاش کرد.

11- لینکلن Lincoln 2012

 فیلم های تاریخی جدید

داستان زندگی آبراهام لینکلن اولین رئیس جمهور حزب جمهوری خواه ایالات متحده که با دو انتخاب فاجعه بار اتمام جنگ و یا پایان برده داری روبرو میشه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم لینکلن را میگه:

داستانی از صدای وجدان که در دو انتخاب فاجعه بار گرفتار است. آیا جنگ را تمام کند یا برده داری و نژاد پرستی؟ جنگی که در حال حاظر جان هزاران نفر را گرفته و می گیرد و دقایق در آن با اهمیت است و یا جنگی روانی با نژاد پرستی افراطی توام با برده داری که سالیان سال است قشری از جامعه که به دلیل تفاوت ظاهری مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند را هدف قرار داده. این دستان آبراهام لینکلن اولین رئیس جمهوری حزب جمهوری خواه آمریکا است که باید تصمیماتی درست در زمانی پر از حرج و مرج داخلی اتخاذ کند. فیلمی که جزء بهترین فیلم های تاریخی آمریکا از زندگی ژنرال امریکایی را نمایش می دهد.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 8 اکتبر 2012 تاریخی-بیوگرافی 150 استیون-اسپیلبرگ دریم ورکز -استودیو قرن بیستم و…

خلاصه: این فیلم ماه هایی از ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا را نشان می دهد که در گیر تصویب طرحی بسیار مهم و تاریخی است. لینکلن اصرار دارد که این اصلاحیه ی قانون قبل از پایان جنگ به تصویب برسد. او که به آرای دموکرات ها برای وضع این اصلاحیه نیاز دارد، تمام تلاش و سعی خود را کرد. هرچند که از دادن رشوه پرهیز می کرد اما در نهایت با پیشنهاد کاری توسط نمایندگان سعی در جلب نظر آهنا کرد. این فیلم از زندگی این مرد و خدماتش در برهه ای از تاریخ را نشان می دهد که زمان با ارزش بود و او باید با وجود مخالفان زیاد این اصلاحیه را روی قانون ایالات متحده آمریکا وضع کند، زیرا دموکرات های ضد جنگ او را مورد انتقاد شدیدی قرار می دادند، اما باید دید که این دوراهی آبراهام لینکلن بر سر چه بود ؟

فکت های جالب فیلم لینکلن Lincoln 2012

جالب است بدانید که فیلم برداری این فیلم کمتر از 4 ماه زمان برد و بازیگر نقش لینکلن دنیل دی لوئیس خود را برای این نقش آماده نمی دید و این پیشنهاد را رد کرد امی کارگردان معروف استیون اسپیلبرگ که تاکید کرده بود اگر او این نقش را نپذیرد فیلمی ساخته نمی شود. در نهایت با میاجی گری لئوناردو دیکاپریو دی لوئیس نقش را پذیرفت و فیلم کلید خورد. استیون اسپیلبرگ در طول این فیلم دی لوئیس و سالی فیلد را با نام های رئیس جمهور و خانم لینکلن صدا می زد تا آنها به خوبی در نقش خود در کاخ سفید ریاست جمهوری غرق شوند، زیرا این فیلم بخشی از تاریخ بیشتر مسائل مربوط به تصویب طرح لینکلن در مجلس بود و حواشی مسائل خانوادگی او را به تصویر کشیده است.

چرا باید فیلم لینکلن را دید؟

داستانی واقعی از زندگی کسی که برده داری را در آمریکا ممنوع کرد، کسی که نژاد پرستی و ناعدالتی در حق رنگین پوستان ایالات متحده را محکوم و پایه ریزی پیشرفت آنها را بنا کرد. او آبراهام لینکلن شخصی که با اقداماتش از جامعه ای دفاع کرد که تا قبل از او سیاه پوستان دچار زندگی برای سفید پوستانی بودند که آنها را نه انسان که کارگرانی می دیدند که باید به آنها خدمات می دانند. فیلمی که جزء بهترین های imdb و سخت ترسن انتخاب دنیل دی لوئیس بود.

بازیگران فیلم تاریخی لینکلن نقش توضیحات
دنیل دی لوئیس آبراهام لینکلن رئیس جمهورس ایالات متحده
سالی فیلد مری تاد لینکلن همسر رئیس جمهور
دیوید استراترن ویلیام.اچ.سیوارد وزیر امور خارجه ایالات متحده
جوزف گوردن لوئیت رابرت تاد لینکلن پسر رئیس جمهور

فیلم های مشابه لینکلن 2012

 • پل جاسوس ها Bridge of Spies: داستان وکیلی که در تلاش است یک جاسوس باز داشتی شوروی را با یک خلبلن امریکایی اسیر در شوروی مبادله کند…
 • مونیخ Munich: پس از کشتار ورزشکاران در المپیک حالا 5 نفر مسئول این فاجعه ی اتفاق افتاده می شوند…
 • تاریک ترین لحظات Darkest hour: تصمیم وینستون چرچیل که باید دید با آدولف هیتلر مذاکره میکنه یا نه؟…

12- فیلم تاریخی عاشقانه تریستان و ایزولد Tristan and Isolde

 فیلم های تاریخی برتر

روایتی قرون وسطایی از شاهزاده ای ایرلندی که پدر و مادرش توسط لردی انگلیسی کشته شدن و اون با زندگی با انسانی معمولی راه و روش زندگی به سبک راه زنی رو یاد گرفته. زمانی که به کاروانی ایرلندی حمله میکنن تریستان با پرنسسی ایرلندی آشنا میشه که این شروع داستان عاشقانه فیلمه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم تریستان و ایزولد را میگه:

تریستان و ایزولد یک درام رمانتیک بر اساس رمان و افسانه ایی عاشقانه و قرون وسطایی به همین نام است، ساخته کوین رینولدز که در سال 2006 اکران شده است. فیلم محصولی مشترک از بریتانیا و آمریکا است فیلمی که آخرین فیلم کمپانی فرنچایز پیکچرز قبل از ورشکستگی بوده است. فیلم که توانسته امتیاز قابل قبولی از سایت IMDB کسب کند در رده بهترین فیلم های تاریخی قرار گرفته است.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
بریتانیا-ایالات متحده ژانویه 2006 درام-رمانتیک 125 کوین رینولدز فاکس قرن بیستم

خلاصه: ماجرای فیلم در قرون وسطی اتفاق افتاده است زمانی که لردی بریتانیایی قصد دارد بریتانیا را علیه ایرلند متحد کند سرانجام جنگی در می گیرد و پادشاه ایرلند و همسرش کشته می شوند اما پسرشان تریستان نجات پیدا می کند و توسط شخصی به نام مارکه بزرگ می شود و تریستان او را مانند پدرش می داند و به او وفادار است تریستان که حالا جنگجویی شده است در پی حمله به یک کاروان ایرلندی با پرنسسی جوان آشنا می شود و عاشقانه ای آغاز می شود عاشقانه ای از دو کشور در حال جنگ. دیالوگی ماندگار از فیلم که تریستان در لحظات آخر خطاب به ایزولد می گوید: “نمی دانم زندگی بزرگتر از مرگ است یا نه، اما عشق بیشتر از هر دو بود.”

حقایق فیلم عاشقانه تاریخی تریستان و ایزولد

فیلم بر اساس افسانه ای تاریخی از رمانی با همین نام ساخته شده است که روایت های مختلفی از این افسانه وجود دارد اما اصلی ترین این روایت ها وجود افسانه ای در ایران باستان به نام “ویس و رامین” است که سروده “فخرالدین گرگانی” شاعر قرن پنجم است. به دلیل شباهت های بسیار زیاد دو اثر یعنی (تریستان و ایزولت) و (ویس و رامین) نمی توان گفت که این اثر اقتباسی از ویس و رامین نیست و جالبتر اینکه بدانید این افسانه بر تاریخ، اندیشه و هنر غرب تاثیر بسیاری داشته است. گفته می شود اولین نسخه مکتوب این رمان در سال 1235 در فرانسه نوشته شده است.

چرا باید فیلم تریستان و ایزولد را ببینیم؟ 

فیلمی که افسانه ای عاشقانه، احساسی و زیبا را در دل تاریخ قرون وسطی و در بطن اروپا  به تصویر کشیده است. داستانی از عشق جنگجویی دلیر در دوره ای از تاریخ که درست زمانی که ب فکر عشق نیست، د رکنارش ظاهر می شود. این فیلم جزو بهترین فیلم های تاریخی عاشقانه آمریکا و محصول مشترک آمریکا، بریتانیا و آلمان است.

بازیگران فیلم عاشقانه تاریخی نقش توضیحات
جیمز فرانکو تریستان شاهزاده ای که عاشق ایزولد می شود.
سوفیا مایلز ایزولد پرنسس ایزولد
روفوس سیول مارکه لردی که بعد از مرگ والدین تریستان او را بزرگ می کند.
دیوید اوهارا دانچاد پادشاه ایرلند

معرفی فیلم هایی با سبک مشابه

 • کونت مونت کریستو The Counte of Monte Cristo: روایت جوانی که به اتهام خیانت 13 سال زندانی می شود و به دنبال از کسانی است که به او خیانت کرده اند.
 • حکایت یک سلحشور A Knights Tale: داستان پسری که به جای اربابش شوالیه می شود و مبارزه می کند.
 • اولین شوالیه First Knight: نامزد پادشاه عاشق مرد دیگری می شود و در همان زمان نیز جنگی در می گیرد.

13- قلمرو بهشت Kingdom of Heaven

بهترین فیلم های تاریخی

روایت واقعی از جنگ های صلیبی که رایدلی اسکات کارگردانی کرده و داستان جوان آهنگری به اسم بالیان ئ رویارویی او با سلطنت فاسد رو به تصویر میکشه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم قلمرو بهشت را میگه:

فیلم قلمرو بهشت با کارگردانی رایدلی اسکات و با بازی ستارگانی همچون ارلاندو بلوم، اوا گرین و لیام نیسون محصول 2005 کشور آمریکا است. فیلم روایت آهنگر جوانی به  نام بالیان است که به تازگی همسرش را از دست داده است و توسط مامورین بازجویی شده و در ادامه متوجه پشت پرده مسموم حکومت شده و شروع به انتقام گیری میکند.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 6 می 2005 تاریخی-اکشن 156 رایدلی اسکات قرن بیستم

خلاصه: بالیان در دهکده ای در فرانسه به  آهنگری مشغول است او به تازگی همسرش را از دست داده , پس از اینکه متوجه میشود کشیش شهر دستور داده تا قبل از خاکسپاری سر از بدن همسر بالیان جدا کنند، کشیش شهر را به قتل میرساند و فرار میکند.

فیلم بر اساس حوادث تاریخی در دوران جنگ های صلیبی و زندگی بالیان ابلین است. کارگردان با برداشتی از جنگ های صلیبی این بار هر دو سوی جنگ را برای مخاطب بازسازی میکند. بعد از فرار بالیان اسقف عظم سربازانی را برای دستگیری او مامور میکند، گاد فری با بازی لیام نیسون که حامی بالیان است در درگیری با ماموران اسقف آنها را میکشد اما خودش نیز به واسطه تیری که به بدنش اصابت کرده زخمی میشود. بالیان به همراه گاد فری به صومعه ای پناه میبرند که در آنجا گاد فری بر اثر جراحت میمیرد.

در ادامه داستان بالیان به اورشلیم میگریزد و وارد رابطه عاشقانه با سبیلا میشود این روایت برداشتی از واقعیت است که با دید کارگردان سمت و سویی جدید گرفته. فیلم با داستانی روان و با بازی جذاب کاراکترهای حرفه ای و صحنه های اکشن جنگ لذت دیدن فیلم را  برای بیننده دو چندان میکند.

فکت های فیلم قلمرو بهشت

در فیلم برای ساخت برج های محاصره که هر کدام 60 فوت ارتفاع داشتند از تکنولوژی آن زمان استفاده شد تا در بهترین حالت به معماری زمان خود نزدیک باشند. وزن هرکدام از این برج ها 25 تن بود.یکی از برج ها که قرار بود در فیلمبرداری تخریب شود توسط 11 دوربین و از جهت های مختلف صحنهء تخریب  را ضبط کردند. سپس نماهای مختلف ضبط شده را در تدوین با یکدیگر ترکیب کردند تا تخریب 3 برج را بازسازی کنند.

فیلم قلمرو بهشت دو نسخه دارد نسخه تئاتر و نسخه کارگردان نسخه کارگردان طولانی تر است که تدوین این دو نسخه 15 ماه به طول انجامید. طراحی لباس این فیلم پروژه ای عظیم بود به طوری که 12 هزار تا 15 هزار لباس برای این فیلم دوخته شد که هرکدام دارای 13 الی 15 جزء جداگانه مثل کلاه،  چکمه، دستکش، کمربند، غلاف و… بودند.

آیا این فیلم تاریخی را ببینیم؟

فیلم قلمرو بهشت برای مخاطبانی که به ژانر های تاریخی و اکشن علاقه دارند پیشنهاد میشود همچنین این فیلم با کارگردانی رایدلی اسکات به بهترین شکل کارگردانی شده و بازی درخشان بازیگران زیر نظر رایدلی تماشایی تر گردیده.

اکشن فکر شده خط داستانی مهیج و گیرا، تصویر برداری بی باکانه و صحنه های نزدیک به واقعیت از نقاط قوت این فیلم است که شما را هر چه بیشتر در لذت دیدن فیلم غرق میکند.

بازیگران فیلم قلمرو بهشت نقش توضیحات
ارلاندو بلوم بالیان دی ایبلین نقش آهنگر دهکده
اوا گرین سیبیلا خواهر پادشاه اورشلیم
لیام نیسون گادفری دی ایبلین در نقش آزادیخواه و حامی بالیان
مارتین هنکاک گورکن در نقش گورکن

ژانر مشابه تاریخی حماسی

 • آرون شوالبه معبد Arn The Knight Templar: آرن پسر نجیب زاده ای سوئدی در یک صومعه مشغول تحصیل است و برای ماموریتی به سرزمین مقدس فرستاده میشود….
 • زره پوش Ironclad: در انگلستان قرن 13 یک شوالیه معبد و چند نفر از مردان بارون برای دفاع از قلعه چستر در برابر پادشاه ظالم به مبارزه بر میخیزند…
 • رابین هود Robin Hood: در قرن 12 انگلستان رابین هود و گروه همراهش برای گرفتن حق از دست رفته مردم و مقابله با ظلم و ستم با یکدیگر متحد میشوند…

14- شجاع دل Braveheart

بهترین فیلم های تاریخی

روایت زندگی دهقان اسکاتلندی ویلیام والاس که تحت سلطه ادوارد دوم زندگی سختی دارد و اعضای خانواده و همسرش به دست مامورین کشته شده اند.ویلیام تصمیم به قیام میگیره تا ادوارد رو از تخت پادشاهی پایین بکشه.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم شجاع دل را میگه:

یکی از برجسته ترین فیلم های دهه 90 میلادی، حماسه ای تاریخی برنده جایزه اسکار و یکی از بهترین فیلم های تاریخی اکشن که هنوز هم طرفداران خود را دارد ساخته مل گیبسون که خود نیز در آن به ایفای نقشی تحسین برانگیز پرداخته است. این فیلم در سال 1995 اکران شده است.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکاایالات متحده 24 می 1995 بیوگرافی-درام 178 مل گیبسون آیکون اینترتینمنت اینترنشنال

خلاصه: فیلم روایت یک کشاورز اسکاتلندی دلیر و مبارز به نام ویلیام والاس است که تحت سلطه ادوارد دوم  (معروف به ادوارد پادراز) زندگی سختی را دارند او که پدر و برادرش به دست سربازان ادوارد کشته شده اند این بار با کشته شدن همسرش موران، یک بار برای همیشه برای اسکاتلندی آزاد وارد مبارزه می شود و رهبری یک قیام علیه ظلم ادوراد را به عهده می گیرد و تا پای جان مبارزه می کند. فیلمی الهام بخش برای تمام دوران.

نگاهی به فیلم شجاع دل 

شجاع دل، جنگجویی که نه تنها برای قتل همسرش بلکه برای اسکاتلندی آزاد می جنگد. یک شاهکار تمام عیار برای تمام دوران، با بازی ستاره هایی از جمله مل گیبسون، سوفی مارسو، پتریک مک گوئن و انگوس مک فادین که بازیهای فوق العاده ای را ارائه کرده اند در کل هیچ نقشی در فیلم وجود ندارد که به خوبی اجرا نشده باشد. فیلمی سرشار از سکانس های جنگ و مبارزه که به شکل قابل توجهی خشن هستند و لحن اصیل فیلم را بیش از پیش نشان می دهند. شجاع دل در به تصویر کشیدن دلاوری و وحشت جنگ کاری استثنایی انجام داده است و به جرات می توان گفت بهترین فیلمی است که در تاریخ ساخته شده است مملو از صحنه های برجسته نبرد و دیالوگ های ماندگار و عالی که ریشه در استراتژی سیاسی و تجربه انسانی از عشق، اشتیاق، رنج و هویت دارند. و اما موسیقی متن تاثیرگذار فیلم کاری از جیمز هورنر آهنگی باشکوه و فوق العاده قدرتمند که نامزد جوایز اسکار، گلدن گلوب و بفتا شده است. شجاع دل سرشار از صحنه های جنگ و خونریزی، دوستی ها، خیانت ها است ولی ارزوی والاس آزادی است، پایان فیلم بهترین پایان برای هر فیلم تاریخی است، پایانی بسیار غم انگیز که مخاطب را وادار می کند اشک بریزد، اثری فوق العاده که همه باید از دیدن آن لذت ببرند.

یک دیالوگ ماندگار از زبان ویلیام والاس: “هر انسانی می میرد ولی هر انسانی واقعا زندگی نمی کند. “آنها شاید بتوانند جان های ما را از ما بگیرند اما هرگز نخواهند توانست آزادی را از ما بگیرند.”

 فکت های جالب فیلم  Braveheart

مل گیبسون در ابتدا نقش والاس را به دلیل سنش که فکر می کرد برای ایفای آن نقش مناسب نیست نمی پذیرد جرا که والاس در فیلم حدودا 30 ساله است و گیبسون در آن زمان 40 ساله بوده اما کمپانی پاراموند پیکچرز تنها در صورتی موافقت می کند که تامین مالی فیلم را به عهده بگیرد که خود مل گیبسون نقش ویلیام والاس را ایفا کند و او در نهایت پذیرفت.

فیلم به طور کامل به وقایع تاریخی نپرداخته و منتقدان نقش رابرت بروس را در زندگی واقعی مغایر با روایت فیلم می دانند و به آن انتقاد کرده اند اما مل گیبسون گفت هاست که این موضوع برای او آزار دهنده نبوده چرا که او معتقد است چیزی که او به مخاطب ارائه کرده یک تجربه سینمایی است که هدف اصلی آن سرگرمی است.

شجاع دل نامزد 10 جایزه اسکار بوده و توانسته 5 جایزه را از آن خود کند، اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین و بهترین چهره پردازی.

بازیگران فیلم شجاع دل نقش توضیحات
مل گیبسون ویلیام والاس شخصیت اصلی فیلم
سوفی مارسئو پرنسس ایزابل زنی که دلباخته والاس می شود و به او کمک میکند
آنگوس مک فادین رابرت بروس اشراف زاده ای که به والاس کمک میکند
پاتریک مک گوهان پادشاه ادوارد شاه ادوارد اول معروف به ادوارد پادراز

فیلم های حماسی تاریخی مشابه شجاع دل

 • گلادیاتور Gladiator: یک فرمانده رومی شجاع که به اسارت گرفته شده قصد دارد انتقام بگیرد.
 • تروآ Troy: یکی پسران حکمران تروا همسر پادشاهی را دزدیده و با خود به کشورش می برد و جنگ آغاز می شود و ساکنین تروی باید مبارزه کنند.
 • اسپارتاکوس Spartacus: داستان زندگی یک برده که خریداری می شود تا به یک گلادیاتور تبدیل شود اما شورش می کنند.

15- فهرست شیندلر 1993 Shindler List

بهترین فیلم های تاریخی

داستان نجات هزار و صد نفر یهودی به دست اسکار شیندلر، آلمانی که با کارخانه ای نمادین جان هزاران یهودی رو نجات داد.

علی در 1 دقیقه خلاصه فیلم لیست شیندلر را میگه:

این فیلم با اقتباس از کتابی با نام کشتی شیندلر و بر اسا داستانی واقعی روایت شده است. لیست شیندلر بی شک یکی از بهترین درام های تاریخی که تا امروز ساخته شده است. این فیلم داستان یکی از تلخ ترین و غمگین ترین نجات های دنیا رو روایت می کند. دیکتاتوری، نژاد پرستی افراطی، فاشیست، حکومتی بر پایه ی دین و صلیب شکسته غرق در خون و خاک نازی ها، دلیلی بر فاجعه ی هولوکاست بود. کشتار های جمعی،قتل عام، دفن یهودیان در گودال هایی عظیم و نبش قبر آنها، جنازه های تیکه تیکه شده و سوزاندن آنها توسط خودشان. فیلمی که جزء بهترین های دنیا از دید منتقدان و تماشاگران است. این فیلم جزء 10 فیلم برتر جهان با رتبه ی بالا در سایت imdb توانسته جایگاهی در بالاترین لیست های مطرح دنیا را به دست آورد.

 کشور سازنده تاریخ اکران ژانر زمان (دقیقه) کارگردان کمپانی تولید کننده
پرچم آمریکا آمریکا 15 دسامبر 1993 تاریخی-درام 195 استیون اسپیلبرگ دریم ورکز -امبلین پارتنرز

خلاصه: کارگردان معروف استیون اسپیلبرگ صحنه های بسیار دردناک را جوری به تصویر کشیده که گویی این فیلم یک مستند از کل واقعیت است در واقع این فیلم خود واقعیت است. اسکار شیندلر آلمانی با بازی (لیام نیلسون) با هوش زیاد خودش، برای بدست آوردن پول از سرمایه داران لهستانی استفاده کرد و کم کم با حسابدار یهودی خودش ایزاک اشترن با بازی (بن کینگزلی) در گیر بی عدالتی و نژاد پرستی نازی ها شد و با تمام دارایی اش برای نجات یهودیان تلاش کرد. به قول افسر اس اس نازی، قدرت یعنی بتونی بکشی، اما از دید شیندلر قدرت یعنی بتونی بکشی و این کار رو نکنی…   امید کار در کارخانه شیندلر برای یهودیان تظمین زنده ماندن است در جایی که همه باید بمیرند، چه با تیر، چه در واگن های خفه شده از آدم و اگر زنده ماندند در اتاق های گاز آشویتز و کوره های آدم پزی. سکانس پایانی و فوق العاده ی خداحافظی شیندلر از یهودیانی که خودش نجات داده بسیار تاثیر گذار و به یادماندنی است. جایی که 1100 نفر یهودی بخاطر شیندلر زنده ماندند اما از دید شیندلر این هیچ وقت کافی نبود….

نقد و بررسی فلیم فهرست شیندلر

داستانی واقعی که در ابتدای شروع فیلم تمام یهودیانی که پس از سال ها از گذشت فاجعه ی هولوکاست، توسط لیست شیندلر زنده ماندند، بر مزار شیندلر واقعی که از دنیا رفته حاظر می شوند و ادای احترام می کنند. افرادی که جون خود را مدیون یک آلمانی به نام اسکار شیندلر هستند. با وجود سیاهی و رنگ مرگ در طول این فیلم کارگردان با استفاده از یک کت قرمز بر تن کودکی در میان کشتار یهودیان امیدی در دل بیننده و شیندلر ایجاد می کند، که سیاهی ماندگار نیست و روزی خیر بر شر پیروز می شود. فیلمی که دیگر در آن رنگ ها بی معنی اند حتی خون هم به بی رنگ ترین و بی ارزش ترین حالت از جسم های خسته انسان گونه جاری میشود اما نه دردی دارد و نه درمانی،  دردی که از هرطرف بنویسی فرقی ندارد. اما در این میان حظور فردی مانند شیندلر با وجدانی بیدار زندگی نسلی را تغییر داد که باشند و بگویند چه بر آنها گذشت. بی عدالتی و کشتاری بی مانند در تاریخ باید نصیب نسلی هایی شود که با چشم هایی گریان به گذشته نگاه کنند و حسرت آدم هایی رابخورند که از جنس خودشان بودند اما فریاد رسی نداشتند. این بخش از تاریخ غمگین ترین حالت انسان بودن را به نمایش میگذارد که هر بار به آن فکر هم می کنیم آواری از موهای قیچی شده، کوهی از کفش و خاکستر هایی از جنس انسان در حال پرواز اما “آزاد” را به یاد می آوریم. چه بد نسل هایی هستیم که همچین گذشته ای از انسانیت را می بینیم…

چرا فیلم لیست شیندلر 1993 را باید دید؟

داستانی واقعی از زندگی یهودیانی که به دست حزب نازی سوسیالیسم مورد آزا شدید قرار گرفتند، فیلمی که به عنوان بخش تلخی از تاریخ، هرچند سخت اما دیدنش را به همه پیشنهاد می کنم. تا باشند و ببینند که استیون اسپیلبرگ اینبار واقعیت را، به واقعی ترین حالت ممکن به تصویر کشیده است. فیلمی که برنده ی 24 جایزه از عنوان های جشنواره های مختلف مانند گلدن گلوب و… شده است.

بازیگران فیلم تاریخی لیست شیندلر نقش توضیحات
لیام نیلسون اسکار شیندلر شیندلر آلمانی که کارخانه صلاح سازی را تاسیس کرد.
بن کینگزلی ایزاک اشترن حسابدار یهودی شیندلر.
کارولین گودال امیلی شیندلر همسر اسکار شیندلر.
ریف فاینز آمون گوث افسر اس اس.

فیلم های مشابه لیست شیندلر

 • پیانیست The pianist: داستانی واقعی از زندگی اشپیلمان یهودی، نوازنده ی پیانو…این فیلم جزء بهترین فیلم های تاریخی بر اساس واقعیت است.
 • سقوط Downfall: فیلمی که روایتگر 10 روز پایانی زندگی و دیکتاتوری آدولف هیتلر، پیشوای حزب نازی است.
 • عملیات نهایی Operation Finale: این فیلم داستان آدولف آیشمن کسی که دستور فرستادن یهدیان به کوره های آدم پزی را می داده است که پس از سقوط حزب نازی از آلمان فرار کرد و به آرژانتین رفت و…

پاسخ به پرتکرارترین سوالات درباره برترین فیلم های تاریخی دنیا

 • بهترین فیلم های تاریخی جنگی کدام اند؟
  فیلم لینکلن، تاریک ترین لحظات، قلمرو بهشت، کینگ، پادشاه یاغی، پادشاه زن، مارگارت ملکه شمال پیشنهاد می شود.
 • کدام فیلم تاریخی واقعی است؟
  فیلم پزشک روایت تلاش های ابن سینا، فیلم بر دروازه ابدیت، پادشاه، سگ تازی، تاریک ترین لحظات، لینکلن، فهرست شیندلر و پادشاه زن داستان هایی واقعی هستند.
 • لطفا چند فیلم تاریخی جدید معرفی کنید.
  اگر به دنبال فیلم تاریخی جدید هستید حتما مارگارت ملکه شمال، آن زن گفت و پادشاه زن را تماشا کنید که همگی محصول سال 2022 و 2021 هستند.
 • به دنبال فیلم تاریخی پادشاهی هستم کدام فیلم را پیشنهاد می کنید؟
  فیلم پادشاه و پادشاه یاغی و مارگارت ملکه شمال، زن پادشاه را حتما تماشا کنید.

فیلم تاریخی جدید می تواند همچون دروازه ای به زندگی گذشتگان دورنمایی ذهنی از سبک و سیاق زندگی و آنچه بر گذشتگان رخ داده را به نمایش بگذارد. از دل این حوادث تجربیات و درک ارزشمندی از زندگی بیرون کشیده می شود و حتی درمی یابیم که چه رخدادهای مهم تاریخی به وقوع پیوسته است. در این سری نقد و بررسی تلاش کردیم بهترین فیلم های تاریخی جدید را به رشته تحریر در آوریم و همچنین در ویدیوی ابتدای مقاله می توانید تریلرهایی از لیست فیلم های تاریخی و بهترین های این ژانر را تماشا کنید. در میان تمامی این فیلم ها تماشای فهرست شینلدر، پادشاه یاغی، سگ تازی و پادشاه زن را توصیه می کنیم. راتستی شما چه فیلم تاریخی حماسی- عاشقانه یا جنگی می شناسید؟! کدام فیلم از این لیست را پیشنهاد می کنید کاربران تماشا کنند؟ لطفا نظر خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید…

‫7 دیدگاه ها

  1. سلام و احترام سحر عزیزم؛
   خوشحالیم که از گلچین فیلم های تاریخی رضایت داشتید لطفا اگر فیلم تاریخی خوبی می شناسید که شایستگی درج در این لیست را دارد نام آن را با ما و کاربران به اشتراک بگذارید تا به کمک شما عزیزان این لیست گشترش یابد. با تشکر

 1. فیلم های نظیر تروی،گلادیاتور،هرکول،سیزدهمین سلحشور،و فیلم های جنگ جهانی نظیر خشم،دشمن پشت دروازه،دانکرک،نجات سرباز رایان و کلی فیلم های دیگه که خیلی امتیازشون هم از این لیست شما بالاتره

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   ممنون از اینکه با نظرات خود و معرفی فیلم های خارجی ما را در توسعه لیست های فیلم و سریال یاری می دهید برخی از فیلم هایی که عنوان نمودید در بخش فیلم های پیشنهادی همین مقاله نام برده شده اند اما از آنجایی که ژانر قالب فیلم هایی که معرفی نمودید جنگی هستند تقریبا تمامی آنها را در لیست بهترین فیلم های جنگی پیشنهاد کرده ایم که از طریق لینک زیر می توانید آنها را بررسی کنید:
   بهترین فیلم های جنگی جهان و ویدیو معرفی 15 فیلم جنگی برتر

   1. با این لیست ک شما معرفی کردین معلومه اصلا فیلم ندیدین فیلم های نظیر پدر خوانده رستگاری در شاعوشنگ و خیلی فیبم های بهتر از این لیست شما

    1. سلام و روز بخیر دوست عزیز؛
     فیلم هایی که عنوان کردید ژانر تاریخی نیستند. در لیست بهترین فیلم های خارجی از ان ها یاد شده است. که در لینک زیر می توانید ان ها را بررسی و همچنین فیلم هایی با این سبک را دنبال کنید.
     لیست بهترین فیلم های خارجی جهان

 2. سلام و عرض خسته نباشيد 🙏🏻 خواستم تشكر كنم بابت زحماتتون براي گردآوري اين مجموعه ي بي نظير. و وقتي كه براي توضيحات هر فيلم گذاشتيد👏🏻👏🏻👏🏻
  تقريبا به لطفِ صفحه ي شما چند فيلمِ ناب رو ديدم.
  خدا حفظ تون كنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا