شبکه های اجتماعی

چطور مصرف اینترنت اینستاگرام را کاهش دهیم؟

اینستاگرام مشابه فیسبوک یکی از رسانه های اجتماعی محبوب و پرطرفدار است که از همان ابتدای پیدایش خود مورد استقبال کاربران قرار گرفت و تا امروز بیش از چندین میلیون کاربر فعال دارد. چالش بزرگی که کاربران این شبکه اجتماعی با آن مواجه هستند این است که چگونه مصرف اینترنت اینستاگرام را کاهش دهیم؟ میزبان فا مگ با ارائه مقاله آموزش کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام، روش های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام نظیر قطع پخش خودکار فیلم در اینستاگرام، غیر فعال کردن اعلان اینستاگرام، غير فعال كردن آپديت اینستاگرام در گوگل پلی و… را در اختیار شما قرار داده است. به این ترتیب تا سرحد زیادی قادر خواهید بود مصرف اپلیکشن اینستاگرام را کم کنید.

تنظیم محدودیت مصرف اینترنت در اینستاگرام

در برخی رسانه های اجتماعی نظیر اینستاگرام میزان مصرف اینترنت بسیار بالاست و علت آن اینست که اینستاگرام یک رسانه اجتماعی گرافیکی شامل صدها تصویر و ویدیو است. روش هایی برای کاهش میزان مصرف اینترنت اینستاگرام وجود دارد که در ادامه توضیح داده شده است:

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

به محض ورود به اینستاگرام ویدیوها بدون اجازه شما به صورت خودکار پخش می گردند. خبر خوب اینست که امکان تنظیم محدودیت مصرف اینترنت در اینستاگرام توسط قابلیت جذاب Cellular Data Use فراهم آمده است.

گزینه Data Saver قابلیت بسیار خوبی برای توقف پخش و ایجاد وقفه در پخش ویدیوهایی اینستاگرامی است برای آشنایی با این قابلیت و فعالسازی آن پیشهاد می کنیم راهنمای تصویری زیر را مطالعه بفرمایید:

عدم پخش خودکار ویدیو در اینستاگرام

طریقه کم کردن مصرف اینترنت اینستاگرام در برنامه اینستاگرام به شکل زیر است:

 1. اپلیکیشن اینستاگرام را باز کنید و تب پروفایل شخصی خود را در پایین صفحه لمس نمایید.
 2. روی دکمه سه خطی بالای صفحه ضربه بزنید.
 3. از پنجره ظاهر شده Settings را انتخاب کنید تا وارد بخش تنظیمات اینستاگرام شوید.
 4. اکنون از بین گزینه های موجود گزینه Account را انتخاب نمایید.
 5. در نهایت گزینه Cellular Data Use را لمس کنید.
 6. در صفحه Cellular Data Settings می توانید تنظیمات مربوط به کنترل مصرف مصرف اینترنت اینستاگرام را اعمال کنید.
 7. گزینه Data Saver در صورت فعال بودن از بارگیری خودکار ویدیوها جلوگیری می کند و این کار به کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام شما کمک می کند.
 8. به کمک ویژگی High Resolution Media می توانید انتخاب کنید چه زمانی اینستاگرام رسانه ای با وضوح بالا نمایش دهد. این ویژگی شامل سه گزینه است:

کاهش میزان مصرف اینترنت اینستاگرام

 • Never: در صورت فعال بودن این گزینه تعیین می کنید ویدیوها هرگز با کیفیت بالا نمایش داده نشوند.
 • WiFi Only: این گزینه مشخص می نماید تنها در صورت اتصال از طریق وای فای ویدیوها با رزولوشن بالا نمایش داده شوند.
 • Cellular+ WiFi: در صورت انتخاب این گزینه مشخص می کنید در هر دو صورت اتصال اینترنت خط و یا وای فای، ویدیوها با کیفیت بالا نشان داده شوند.

گزینه Never به این مفهوم است که با پخش ویدیوها با کیفیت پایین به طور کلی منجر به کاهش مصرف اینترنت در اینستا می شود. اگر می خواهید مصرف اینترنت اینستاگرام خود را فقط روی بسته دیتا کاهش دهید می توانید گزینه WiFi Only را انتخاب نمایید.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام با تنظیمات تلفن

شما می توانید میزان مصرف اینترنت اینستاگرام و یا سایر برنامه های نصب شده روی گوشی تلفن همراه خود را از طریق تنظیمات گوشی تلفن همراهتان کنترل و مدیریت کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

نکته: آموزش این بخش مربوط به نسخه 6 اندروید است.
 1. وارد بخش تنظیمات (Settings) گوشی تلفن همراه خود شوید.
 2. سپس گزینه Data Using را انتخاب نمایید.
 3. اکنون از لیست برنامه های موجود Instagram را انتخاب نمایید.
 4. در صفحه ظاهر شده میزان مصرف اینترنت اپلیکیشن اینستاگرام را در سه ماه اخیر می توانید مشاهده کنید. گزینه Restrict background data در صورت فعال بودن میزان مصرف داده های پس زمینه را محدود می کند.
 5. پس از انتخاب این گزینه پیغامی ظاهر می شود و اعلام می کند این ویژگی ممکن است برنامه هایی را که به داده های پس زمینه وابسته هستند در زمانی که وای فای در دسترس نیست متوقف کند. شما می توانید در تنظیمات برنامه روش های مناسب تری برای تنظیم محدودیت مصرف اینترنت در اینستاگرام بیابید. برای فعال سازی این گزینه روی دکمه ok ضربه بزنید.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

نکته: مفهوم داده های پس زمینه در یک اپلیکیشن اینست که در زمان اتصال به اینترنت حتی اگر برنامه بسته باشد اقدام به ارسال و دریافت اطلاعات و مواردی نظیر بروزرسانی می کند. توجه داشته باشید در کار برخی اپلیکیشن های پیام رسان در صورت متوقف کردن داده های پس زمینه ممکن است خلل ایجاد شود.

غیر فعال کردن اعلان اینستاگرام

غیر فعال کردن اعلان ها یکی از روش های دیگر برای محدود کردن استفاده از اینترنت اینستاگرام است. این موضوع باعث می شود کمتر به اینستاگرام رجوع کنید و در نتیجه مصرف اینترنت شما در استفاده از اینستاگرام کاهش یابد.

چگونه اعلان های اینستاگرام را فعال یا غیر فعال کنیم؟

همچنین می توانید از تنظیمات گوشی تلفن خود در مسیر زیر، اعلان های مربوط به شبکه اجتماعی اینستاگرام را غیر فعال نمایید.

 1. وارد بخش تنظیمات گوشی خود (Settings) شوید.
 2. گزینه Notifications را انتخاب نمایید.
 3. سپس روی گزینه ADVANCED ضربه بزنید.
 4. اکنون از لیست برنامه های موجود Instagram را انتخاب نمایید.
 5. در پنجره نمایش داده شده گزینه Allow notifications را با کشیدن انگشت به سمت چپ غیر فعال نمایید.

صرفه جویی اینترنت در اینستاگرام

پس از انتخاب این گزینه تمامی اعلان های دریافتی از اپلیکیشن اینستاگرام غیر فعال خواهد شد.

غير فعال كردن آپديت اینستاگرام در گوگل پلی

قطع بروزرسانی خودکار اینستاگرام روشی دیگر برای کاهش میزان مصرف اینترنت اینستاگرام بشمار می رود. به منظور غير فعال كردن آپديت اینستاگرام در گوگل پلی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اپلیکیشن play store را باز کنید.
 2. دکمه منو سه خطی بالای صفحه را لمس نمایید.
 3. گزینه Settings را انتخاب نمایید.
 4. در پنجره ظاهر شده گزینه Auto-update apps را لمس کنید.
 5. سه گزینه برای تنظیمات آپدیت خودکار برنامه وجود دارد:
  • Over any network: در صورت اتصال به اینترنت چه از طریق وای فای و چه از طریق اینترنت خط تلفن آپدیت خودکار برنامه ها انجام شود.
  • Over WiFi only: فقط در صورت اتصال به وای فای برنامه ها آپدیت خواهند شد.
  • Dont auto-update apps: در صورت انتخاب این گزینه از آپدیت خودکار برنامه های نصب شده از فروشگاه گوگل پلی جلوگیری خواهد شد.

كم كردن مصرف اينترنت اينستاگرام

پس از انتخاب گزینه آخر، به صورت کامل آپدیت تمامی برنامه های گوگل پلی غیر فعال می شود.

در این مطلب از مجموعه آموزش های اینستاگرام میزبان فا مگ به ترفند کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام پرداختیم. اگر جزء کاربران فعال اینستاگرام هستید لازم است با انواع روش کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام آشنا شوید و مصرف اینترنت خود در استفاده از این اپلیکیشن محبوب را تا حد زیادی کاهش دهید. سوالات خود را در رابطه با نحوه کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام در بخش دیدگاه ها ثبت نمایید.

آموزش اینستاگرام

‫19 دیدگاه ها

 1. درود و سلام خدمت شما.
  بینهایت سپاس از شما بخاطر این راهکارهای مفید.
  واقعا بهم کمک کرد.
  💐💐💐💐💐💐

 2. سلام وقتتون بخیر ممنون بخاطر راه حل های خوبتون فقط ی سوال دارم ک ممنون میشم جواب بدین
  وقتی از طریق تنظیمات گوشی مصرف اینترنت برنامرو محدود میکنیم ب این معنیه ک اگه پیامی بیاد تا زمانی ک وارد برنامه نشیم برامون فرستاده نمیشه؟

  1. با سلام نگین عزیز
   ممنون از ابراز محبت شما. به طور معمول بعد از تنظیم محدودیت مصرف اینترنت در اینستاگرام تمامی مواردی که برای اجرا نیاز به دسترسی داشتن برنامه به اینترنت دارند و به صورت بک گراند رخ می دهند محدود می شود و دریافت نوتیفیکشن نیز یکی از این موارد است.
   موفق و پیروز باشید

 3. اگه این کار رو انجام بدیم استوری های خودمون با کیفیت کمتری آپلود نمیشه؟؟

  1. سلام و احترام مهلا جان؛
   منظور از کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام این است که این برنامه میزان کمتری از حجم بسته اینترنتی شما را مصرف کند با تکنیک هایی مثل عدم بروزرسانی خودکار برنامه، بستن فرایندهایی که در بک گراند ورت می گیرد و همچنین عدم نمایش نوتیفیکشن ها و … میزان مصرف اینترنت اینستاگرام کاهش خواهد یافت و این مورد روی کیفیت پست و استوری های شما تاثیرگذار نخواهد بود چرا که تنها با مقوله کاهش میزان اینترنت مصرفی اینستاگرام ارتباط دارد.

 4. سلام سپاسگزار زحمات شما و دیگر همکاران تیم شما هستم آیا دیگر برنامه‌های موجود سیستم هم ابدیت نمیشن سپاس

  1. سلام و احترام دوست عزیز؛
   سپاس از لطف و محبتی که به مجموعه میزبان فا دارید هدف از تهیه راهنمای آموزشی کاهش مصرف انترنت اینستاگرام جلب رصضایت عزیزان بوده است است خرسندیم به این هدف دست یافتیم و توانسته اید به کمک آموزش مصرف اینترنت اینستاگرام خود را کاهش دهید.

 5. سلام .
  سوالی داشتم.آیا ورود به اینستاگرام از طریق گوگل مصرف کمتری نسبت به خود اپلیکیشن نداره ممنون میشم راهنمایی کنید.

 6. آبا دمتون گرم خیلی مفید بود ولی باید بگم متاسفانه چیزی که میخواستم پیدا نکردم … من پست که میزارم با کیفت کم هست چطور باید غیر فعال کنم صرفه جویی که با کیفیت بالا گذاشته بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا