آموزشامنیتشبکه های اجتماعی

جلوگیری از هک تلگرام

تلگرام محبوب ترین نرم افزار پیام رسان در کشور ماست. تامین امنیت تلگرام به جهت جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی و همچنین حفاظت اطلاعات شخصی و عمومی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر نگران امنیت تلگرام خود هستید باید به اطلاع شما برسانیم که خوشبختانه امکان جلوگیری از هک تلگرام با یکسری اقدامات ساده میسر است. برای اینکار تنها کافیست این مطلب را تا انتها مطالعه و موارد ذکر شده را بر روی اکانت تلگرام خود اعمال نمایید.

امنیت تلگرام

از لحاظ ساختاری و نرم افزاری، پیام رسان تلگرام دارای امنیت بسیار بالا و مطلوبی است. اما باید توجه داشت که یکسری اقدامات برای ایمن کردن اکانت تلگرام نیاز است که با انجام آنها موضوع امنیت تلگرام تا حد ایده آل تامین خواهد شد. مراحلی که برای جلوگیری از هک تلگرام پیشنهاد می شود بشرح زیر هستند:

 • دریافت و بروزرسانی تلگرام از منابع اصلی و معتبر
 • تامین ایمنی آفلاین گوشی
 • فعال کردن رمزعبور برای تلگرام
 • فعال کردن امکان تایید دومرحله ای
 • استفاده از امکان Secret Chat برای تبادل اطلاعات
 • استفاده از شبکه اینترنت امن و قابل اعتماد
 • رعایت امنیت کلی در هنگام کار با تلگرام
 • عدم اجرای ربات های غیرمعتبر و ناامن
 • بررسی منظم وضعیت امنیتی و نشست های فعال
 • استفاده از نسخه اصلی تلگرام

آموزش جلوگیری از هک تلگرام

برای تک تک مواردی که در بالا ذکر شد توضیحات کافی و لازم را در ادامه خواهیم داد. با توجه به اینکه اغلب هک ها در تلگرام به قصد سوء استفاده و نقض حریم خصوصی افراد صورت می گیرد از شما دعوت می کنیم حتما این آموزش را با دقت مطالعه و به تذکرات آن عمل کنید. همانطور که گفته شد تامین امنیت تلگرام کار سختی نیست. کافیست آموزش جلوگیری از هک تلگرام را مطالعه، آنرا فراگرفته و موارد گفته شده را بر روی اکانت تلگرام خود اجرا نمایید.

دریافت و بروزرسانی تلگرام از منابع اصلی و معتبر

همانطور که گفته شد امنیت هسته نرم افزار پیام رسان تلگرام از امنیت مطلوبی برخوردار است. اما باید توجه داشت در صورت عدم دریافت و بروزرسانی تلگرام از منابع رسمی و معتبر، ممکن است هسته نرم افزار دستکاری شده و امنیت اکانت تلگرام شما را با مشکل مواجه کند. به همین جهت توصیه می کنیم حتما تلگرام را از منابع اصلی و معتبر دریافت و بروزرسانی کنید. برای گوشی های با سیستم عامل اندروید مخزن Google Play ، برای گوشی های با سیستم عامل ios  مخزن APP Store و برای گوشی های ویندوزی مخزن Microsoft Store بهترین منابع هستند.

تامین ایمنی گوشی به منظور جلوگیری از هک تلگرام

همیشه مراقب باشید که گوشی و یا سیمکارت شما به دست اشخاص غیر (حتی برای چند لحظه) نیافتد. از رمز عبور و روشهای حفاظتی برای گوشی خود استفاده نمایید.

در صورت خرابی گوشی تلفن همراه آنرا تنها به تعمیرگاه های مجاز و قابل اعتماد بسپارید.

فعال کردن رمزعبور برای تلگرام

برای فعال کردن رمزعبور تلگرام به مسیر Settings – Privacy and Securiy – Passcode Lock رفته و در صفحه ظاهر شده گزینه مقابل Passcode Lock را فعال نمایید. پس از اینکار صفحه ای ظاهر می شود که باید رمز عبور چهار رقمی دلخواه را در آن وارد کنید. پس از وارد کردن رمزعبور، نیاز خواهد بود که مجددا همان رمزعبور را برای تایید مجدد وارد نمایید. با اینکار شما رمزعبور برای تلگرام خود تعریف کرده اید که در هنگام ورود به آن این رمز از شما خواسته می شود. علاوه بر آن، علامت قفل در نوار بالای تلگرام (کنار علامت ذره بین) ظاهر می شود که در صورت قفل آن در هنگام ورود بعدی از شما رمز می خواهد.

فعال کردن امکان تایید دومرحله ای

با فعال کردن امکان تایید دومرحله ای یک قدم بسیار بزرگ در جهت جلوگیری از هک تلگرام برداشته می شود. عملکرد این امکان به اینصورت است که درصورت فعالسازی هنگام ورود به اکانت رمزعبور از ما می خواهد که قبلا برای آن تعیین کرده ایم. در اینصورت حتی اگر کسی کد ارسال از سمت تلگرام به ما را نیز در دست داشته باشد در این مانع برای ورود به تلگرام خواهد ماند. توجه داشته باشید که این قسمت هیچ ارتباطی با رمزعبور تعیین شده در مطلب قبلی ندارد و کاملا مجزاست. برای دسترسی به فعال کردن امکان تایید دومرحله ای تلگرام به مسیر Settings – Privacy and Securiy – Two-Step Verification رفته و آنرا فعال نمایید. توجه کنید که می بایست دوبار رمزعبور را برای تایید وارد کرده و در انتها یک نشانه برای یادآوری رمز خود وارد نمایید. دقت داشته باشید که این مقدار نباید همان رمزعبور باشد بلکه فقط نشانه آن برای یادآوری خود ما باشد که برای آن هم باید دقت لازم را بکار برد. به این معنی که از نشانه ای استفاده نمایید که فقط خودتان آنرا می دانید و اطلاعات عمومی شما نیست.

استفاده از امکان Secret Chat برای تبادل اطلاعات

بسیاری از شما با این امکان که با نام Secret Chat یا چت مخفی معروف است آشنایی دارید. چت کردن در این محیط یکسری امکانات و ویژگی ها دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • رمزنگاری اطلاعات و جلوگیری از شنود آنها
 • امکان تعیین زمان برای حذف خودکار پیام ها
 • اعلان شات تصویر توسط طرف مقابل چت

استفاده از شبکه اینترنت امن و قابل اعتماد

با توجه به اینکه امکان جاسوسی و شنود اطلاعات از طریق شبکه های اینترنت (بخصوص در شبکه های محدود مانند وای فای عمومی) وجود دارد پیشنهاد می کنیم حتما از وای فای مطمئن و امن استفاده نمایید. البته تامین امنیت وای فای نیز یک بحث دیگر است که می بایست به آن توجه داشت. اگر معمولا از وای فای برای اتصال گوشی خود به اینترنت استفاده می کنید پیشنهاد می کنیم مطلب آموزشی جلوگیری از هک وای فای را مطالعه نمایید. اگر از اینترنت سیم کارت که به نام دیتا معروف است استفاده می کنید نگرانی خاصی در مورد امنیت شبکه وجود ندارد یا بهتر است بگوییم نگرانی کمتری در این باره وجود خواهد داشت.

رعایت امنیت کلی در هنگام کار با تلگرام

مواردی مانند عدم ارسال اطلاعات شخصی و حساس، گفتگو با افراد مختلف بدون توجه به رعایت نکات اولیه امنیت و بسیاری از موارد که بهتر است در هنگام استفاده از تلگرام به آنها توجه کنید. باید توجه داشته باشید که کوچکترین اطلاعات، هر چند بی ارزش از نظر شما ممکن است ارزش بالایی برای دیگران داشته و موجبات سوء استفاده و ارتکاب جرم را فراهم کند.

عدم اجرای ربات های غیرمعتبر و ناامن

تلگرام امکان توسعه پذیری را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان فراهم کرده است. این دسترسی برای هکرها می تواند فرصت مناسبی باشد تا با طراحی ربات های آسیب زننده، امنیت اکانت تلگرام افراد مختلف را تحت تاثیر قرار دهد. البته لازم به ذکر است که همه ربات ها چنین نیستند و اهداف دیگری را دنبال می کنند. همیشه توجه داشته باشید که در صورت تمایل به استفاده از ربات های تلگرام، در ابتدا تحقیقات لازم را در مورد اصالت و سلامت آن بعمل آورده و سپس اقدام به استفاده از آن نمایید.

بررسی منظم وضعیت امنیتی و نشست های فعال

بخش نشست های فعال ( Active Sessions ) بخشی است که در آن می توان نام دستگاه، سیستم عامل و آی پی استفاده کننده اکانت تلگرام در آن موجود است. با مراجعه و بررسی منظم این بخش می توان تا حدودی از عدم ورود دستگاه های دیگر که متعلق به ما نیستند مطمئن شد. برای دسترسی به این بخش به مسیر Settings – Privacy and Securiy – Active Sessions بروید. در صورتی که دستگاه ناشناسی در این بخش وجود داشته باشد آرامش خود را حفظ کرده و از این صفحه شات بگیرید تا در صورت لزوم به پیگیری قانونی از آن به جهت پیگیری بهتر استفاده شود.

استفاده از نسخه اصلی تلگرام

با توجه به اینکه تلگرام نرم افزاری متن باز است امکان توسعه پذیری برای آن وجود دارد. به اینصورت که افراد مختلف می توانند از سورس آن استفاده کرده و آنرا توسعه دهند. در این حالت نرم افزار تلگرام از حالت رسمی خارج شده و بصورت غیررسمی عرضه می شود. برخی افراد از نسخه های غیررسمی تلگرام استفاده می کنند که ممکن است تا حدودی امنیت تلگرام را تحت تاثیر قرار دهد. به همین جهت توصیه می کنیم از نسخه اصلی و تحت نظارت مستقیم تلگرام استفاده نمایید.

بررسی نهایی، جمع بندی و نتیجه گیری

امنیت چند وجه دارد. امنیت تلگرام هم به خود نرم افزار مربوط است هم به شخص استفاده کننده. در هر حال برای جلوگیری از هک تلگرام کافیست مجموعه موارد ذکر شده را انجام دهید تا از خطر هک شدن تلگرام خود به دور باشید. از شما دعوت می کنیم چنانچه نظر، ابهام و یا مشکلی در این باره دارید در بخش نظرات مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا